Lokata w banku to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na oszczędzanie i gromadzenie kapitału – na taki krok decyduje się nawet 28% Polaków. Jeżeli i Ty posiadasz wolne środki, np. na koncie oszczędnościowym, zdeponuj pieniądze na korzystnej lokacie. Dowiedz się, jak wybrać atrakcyjny produkt i jak go „uruchomić”.

Mimo dość niskich stóp procentowych, lokata w banku cały czas jest chętnie wybieranym produktem oszczędnościowym. Pozwala w sposób bezpieczny gromadzić kapitał, który pracuje na pewny zysk. W przeciwieństwie do innych form pomnażania środków, nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty pieniędzy i daje gwarancję wypłaty wypracowanych odsetek. Aby jednak zysk był jak największy, trzeba racjonalnie podejść do wyboru lokaty.

Wybór lokaty ma znaczenie

Interesuje Cię lokata bankowa, ponieważ liczysz na gwarantowany zysk – bez obaw o utratę kapitału. Aby jednak osiągnąć duże korzyści finansowe, musisz dokładnie przeanalizować dostępne oferty pod kątem atrakcyjności.

Wybierając lokatę, zwróć uwagę m.in. na:

  • wysokość oprocentowania – im wyższe, tym wyższe odsetki można wypracować
  • czas trwania lokaty – to okres, w którym zgromadzone pieniądze będą pracować na zysk
  • możliwość założenia kilku tych samych lokat jednocześnie

Musisz mieć świadomość, że niektóre banki uzależniają wysokość oprocentowania od czasu trwania lokaty. Przykładem może być Lokata Plus dostępna w ofercie Toyota Bank – pozwala zyskać nawet do 2,75% w skali roku przy okresie 36 miesięcy. W przypadku lokaty miesięcznej, trzymiesięcznej czy sześciomiesięcznej, oprocentowanie będzie wynosiło kolejno: 0,5%, 1,65%, 1,80%.

Zakładanie lokaty w banku – krok po kroku

Chociaż każdy bank ma własne procedury związane z zakładaniem lokaty, w większości przypadków formalności są podobne. Twoja rola sprowadza się do zaledwie kilku kroków.

  1. Wybierz konkretną lokatę.
  2. Złóż wniosek online lub w placówce banku, podając takie informacje jak:
  • maksymalną kwotę wpłacanego depozytu
  • okres trwania lokaty.
  • swoje dane.
  1. Wykonaj przelew na wskazany rachunek bankowy.

Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki – przy założeniu lokaty – wymagają otwarcia rachunku osobistego. Taką praktykę stosuje między innymi Toyota Bank – przy zakładaniu lokaty Sprint 160 dni, trzeba otworzyć jednocześnie Konto Jedyne. Dzięki temu można jednak skorzystać nie tylko z atrakcyjnych produktów oszczędnościowych, ale i dołączyć do programów lojalnościowych z korzystnymi bonusami – nawet do 600 zł w ciągu roku.

Procedura zakładania lokaty bankowej jest prosta. Jeżeli tylko posiadasz depozyt w minimalnej wysokości wymaganej przez bank, złóż wniosek już teraz. Im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym szybciej odnotujesz pierwsze zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!