Na wakacje każdy czeka z niecierpliwością przez cały rok. Warto jeszcze przed wyjazdem zadbać o wszystkie szczegóły swojego wymarzonego wyjazdu – aby wypoczynek przebiegł bezproblemowo należy go właściwie zaplanować. Nic tak nie psuje humoru na urlopie jak zbędny wydatek czy inne przeciwności. Wybierając się na upragnione wakacje samolotem musimy zadbać o wiele szczegółów.

Na początek – dokumenty tożsamości. Każdy uczestnik bezwzględnie musi je mieć, niezależnie od tego czy to dorosły, czy dziecko. Dokumentem tożsamości jest dowód osobisty lub paszport, więc dziecko nie może lecieć na podstawie na przykład legitymacji szkolnej czy aktu urodzenia. Ważna jest także data ważności dokumentów. O ile w przypadku wylotów do krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty ważny przynajmniej na czas pobytu, to lecąc do krajów arabskich wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Brak ważnego dokumentu tożsamości jest równoznaczny z brakiem możliwości przekroczenia granicy i wylotu na upragnione wakacje!

Godziny wylotu widoczne na umowie rezerwacji nie są pewne, zawsze trzeba potwierdzić je na dwa dni przed wyjazdem. Najlepiej jest zadzwonić do swojego biura podróży i zrobić to osobiście. Na lotnisko należy przybyć odpowiednio wcześniej, bo odprawa zaczyna się na dwie godziny, a bramki zamykane są na 40 minut przed odlotem. Trzeba zmieścić się w tym czasie, inaczej można spotkać się z odmową wpuszczenia na pokład i utratą wakacji. Do odprawy niezbędne są dokumenty podróży otrzymane na koniec formalności rezerwacyjnych, często przesyłane na dwa dni przed wylotem.

Z założenia przy lotach czarterowych do dyspozycji  jest 20 kg bagażu rejestrowanego – oznacza to dopuszczalną wagę walizki jednego pasażera. Przekroczenie tego limitu może wiązać się z koniecznością dopłaty za dodatkowe kilogramy.

Po przejściu odprawy biletowo – bagażowej czeka jeszcze kontrola bagażu podręcznego. Nie można w nim przewozić płynów w pojemnikach o pojemności więcej niż 100 ml. Jeśli konieczny jest przewóz leków, należy mieć przy sobie odpowiednią dokumentację od lekarza. Oprócz tego nie można zabrać żadnych ostrych przedmiotów.

Jeszcze przed wyjazdem warto zastanowić się nad zakupieniem dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Będąc idealnie zorganizowanym i ostrożnym podróżnikiem nie można przewidzieć każdej sytuacji. Szczególnie dotkliwe są kłopoty ze zdrowiem w czasie wakacji, właśnie warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową przed wyjazdem. Podróżując do kraju Unii Europejskiej mamy prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej danego kraju, o ile posiadamy kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie świadczenia będą refundowane tak samo jak w Polsce. Często koszt wizyt u specjalistów i zabiegów będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni. Dzień pobytu w szpitalu może kosztować setki euro, leczenie zatrucia pokarmowego to koszt średnio 50 – 250 euro. Nie wspominając już o tym, że poza krajami Unii koszty te są o wiele, wiele wyższe i nie liczy się ich w setkach, a tysiącach euro. O wypadki za granicą nie jest trudno – nieznane dotąd jedzenie, uprawianie sportów sprzyja kłopotom.

Przestrzegając podstawowych zasad możemy być pewni, że na nasze wakacje spędzimy miło i bez zbędnych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!