Nie od dziś wiadomo, że posiadanie zwierząt w domu ma wiele zalet. Można się z nimi pobawić, przytulić je czy wyprowadzić na długi spacer. O pupila w domu należy jednak odpowiednio dbać. Jednym z najpopularniejszych rodzajów zwierząt domowych jest bez wątpienia kot. Oprócz miski z jedzeniem i wodą, zwierzę to będzie potrzebowało również kuwety. Warto dobrze zastanowić się nad rodzajem żwirku, bo od niego w dużej mierze zależy to czy utrzymywanie kuwety w czystości będzie łatwe.

Jakie zalety ma żwirek bentonitowy?

Żwirek dla kota znajdziemy w większości dużych marketów oraz w każdym sklepie zoologicznym, np. https://www.keko.pl/pol_m_Koty_Dom-i-ogrod_Zwirki-dla-kotow-228.html. Jednym z popularniejszych rodzajów żwirków jest bez wątpienia żwirek bentonitowy. Bentonit jest substancją pochodzenia naturalnego. Znajduje się on w skałach. Warto docenić go za niesamowicie dobrą absorpcję wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów. Miłośnicy kotów bardzo często sięgają po żwirek bentonitowy właśnie ze względu na to, że neutralizuje brzydką woń. Żwirek dla kota możemy zakupić w rozmaitych wariantach. Możemy sięgnąć po żwirek antybakteryjny, a także perfumowany. Dużym zainteresowaniem cieszy się ten o zapachu lawendy. Jeśli posiadamy małe kocię, musimy jednak uważać na bentonit. Młode pupile mogą mieć bowiem tendencję do zjadania żwirku, a bentonit spożyty w dużej ilości powoduje u kotów silne zaparcia.

A może żwirek drewniany?

Żwirek dla kota może być również z drewna. Jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Nie da się jednak ukryć że wspomniany rodzaj żwirku jest nieco droższy od bentonitowego, co w dłuższej perspektywie może być niekorzystne finansowo. Jego zakup nie jest jednak aż tak kosztowny jak kupno żwirku silikonowego. Naturalny zapach żywicy, którym charakteryzuje się żwirek z drewna sprawia, że nieprzyjemna woń kuwety zostaje zneutralizowana. Ponadto, żwirek można bez obaw spłukać w toalecie. Możemy wybrać kilka wersji – jest on dostępny nie tylko w formie grubych trocin, ale również w formie niewielkich rozmiarów kuleczek.

Czy żwirek silikonowy będzie dobrym rozwiązaniem?

Wybierając żwirek dla naszego pupila możemy natknąć się również na żwirek silikonowy. Posiada on postać drobnych kuleczek lub nawet kryształków. Jego zaletą jest to, że wchłania koci mocz. Dlatego też nie zachodzi częsta potrzeba wymieniania żwirku w kuwecie. Jest to więc świetna opcja dla osób, które mają mało czasu i są zapracowane. Nie da się jednak ukryć, że za żwirek silikonowy trzeba dość sporo zapłacić. Jest to rozwiązanie bardziej kosztowne niż żwirek drewniany. Ponadto, rodzaj ten dość szybko zmienia kolor i prezentuje się w mało estetyczny sposób. Nie mamy również gwarancji, że nasz kot będzie chciał korzystać z kuwety, jeśli użyjemy tego rodzaju żwirku. Właściciele zwierząt narzekają, że nie wszystkie koty akceptują ten rodzaj. Warto jednak przetestować różne opcje, bo dzięki temu będziemy wiedzieć jaki rodzaj odpowiada naszemu pupilowi. Ponadto, dzięki testowaniu różnych żwirków dowiemy się, które rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne.

2 thoughts on “Jaki żwirek dla kota wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!