Jakie są akcesoria do rolet zewnętrznych?

Chyba wszyscy posiadacze rolet zewnętrznych mogą potwierdzić, że inwestycja w nie była jedną z najlepszych decyzji w całym procesie budowy domu lub kupna mieszkania. Ochrona przed wzrokiem ciekawskich osób, lepsza izolacja akustyczna i termiczna, a także wyższe ogólne poczucie bezpieczeństwa. Każda z tych rzeczy jest wystarczającym powodem do tego, aby w twoim lokum pojawiły się rolety zewnętrzne. Jeśli poważnie rozważasz ich zakup i montaż, musisz wiedzieć, że do wyboru masz dwie opcje.

Rolety natynkowe

Jeżeli elewacja w budynku jest już wykonana, możesz zamontować rolety natynkowe, które będą znajdować się na powierzchni elewacji. Alternatywą dla nich są rolety wnękowe. W tej drugiej opcji trzeba jednak liczyć się z pewnym ograniczeniem światła okna.

Rolety podtynkowe

Jeśli montaż żaluzji zewnętrznych ma się odbywać już na etapie budowy domu, polecamy rolety podtynkowe, których skrzynki ukryte są pod warstwą ocieplenia i wyprawką tynku. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które tylko kilkoma niewielkimi detalami zdradza występowanie rolet zewnętrznych w budynku.

Akcesoria do rolet zewnętrznych

W większości publikacji i opracowań wiele uwagi poświęca się samej konstrukcji i zasadzie działania rolet zewnętrznych, ale nie mówi się zbyt wiele o akcesoriach do nich. Tymczasem są one równie ważne i często właśnie od nich zależy prawidłowe działanie całego systemu. Jako obecny lub przyszły posiadacz rolet zewnętrznych, dobrze, abyś wiedział jakiego rodzaju akcesoria masz do dyspozycji i że nie każda usterka wymaga wymiany całego zespołu, ale np. pojedynczych elementów.

  • Koła nawojowe — są to elementy wyposażone w łożyska kulkowe, do których przymocowany jest wał. Właśnie na ten element nawijana jest żaluzja podczas jej unoszenia. Usterki tych elementów mogą być powodowane zmęczeniem materiału lub dostaniem się do środka kasety ciał obcych.
  • Prowadnice rolet — kolejny istotny element całego systemu, mający postać pionowych elementów mocowanych do powierzchni ścian otworu. Prowadnice mogą wymagać wymiany np. na skutek ich wykrzywienia lub innego uszkodzenia mechanicznego. Występują w takich samych kolorach jak żaluzje i pozostałe akcesoria. Wymiana prowadnic jest prosta i polega na odkręceniu kilku śrub.
  • Wieszaki do rolet — kaseta rolety najczęściej mocowana jest na specjalnych wieszakach, dzięki którym w prosty sposób można kasetę zdjąć i np. dokonać jej przeglądu lub konserwacji.
  • Taśmy — jeśli zauważyłeś, że rolety pracują coraz głośniej, powodem może być zanieczyszczenie taśmy lub jej mechaniczne uszkodzenie. Jest to dosyć wytrzymały materiał, który jednak przy częstym podnoszeniu i opuszczaniu rolet, może ulec zużyciu.
  • Elementy obudowy kasety — jeśli wybrałeś rolety natynkowe, to ich kasety są przez cały czas narażone na warunki atmosferyczne. Z tego też powodu mogą się na nich pojawić różnego rodzaju uszkodzenia. Na szczęście nie jest to duży problem, ponieważ ogólnie dostępne są części zamienne i akcesoria do kaset, takie jak maskownice, ścianki boczne, obudowy itp.

Podsumowując, jeśli chcesz naprawić swoją roletę, możesz próbować to zrobić samodzielnie, znajdując i zamawiając odpowiednie akcesoria do rolet. Możesz również skorzystać z usług doświadczonych firm, które wszystkie prace wykonają za ciebie i zapewnią przy tym niezbędne akcesoria i części potrzebne do naprawy, bez ryzyka, że nie będą one pasować do twojego modelu rolety. Szeroką gamę tego typu produktów znajdziesz m.in. na naszej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!