Jakie igły do jakiego szycia?

igły do szycia
Brak komentarzy

Niezbędnym elementem szycia jest igła do maszyny do szycia. Może dosłownie wykonać lub zepsuć cały projekt. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią igłę do każdego projektu. Istnieją pewne podstawowe typy igieł do maszyn: uniwersalne, kulkowe i specjalne. Istnieje również kilka innych igieł, które mają specjalne zastosowania.

Kluczowe cechy:

Rozmiary igieł maszynowych są zawsze podawane w ustandaryzowanym systemie wielkości i europejskim rozmiarze metrycznym. Większość firm produkujących igły pokazuje oba rozmiary na opakowaniu.

  • 1 Rozmiar – Nadaje się do lekkich tkanin, jedwabiu i tafty.
  • Rozmiar – Odpowiedni do średnich materiałów, bawełny, lnu i satyny.
  • 3 Rozmiar – Idealny do średnich i ciężkich materiałów, jest to idealna igła pomiędzy grubszą i cienką.
  • 4 Rozmiar – Odpowiedni do grubych tkanin, dżinsów, tweedów, zasłon i tkanin obiciowych.

Ostre igły są przeznaczone do ciasno tkanych materiałów. Mają bardzo wąski punkt ostry, który tworzy piękne szwy i idealnie proste szwy do pikowania. Te igły występują w różnych rozmiarach, od najcieńszego rozmiaru do największego.

Igły uniwersalne

Igły do szycia uniwersalne to igła uniwersalna do szycia tkanin i dzianin. Ostrze jest lekko zaokrąglone, a igła zwęża się tak, że łatwo prześlizguje się przez splot dzianin, zachowując jednocześnie wystarczającą ostrość do przebijania tkanin. Igły uniwersalne są zazwyczaj dostarczane ze wszystkimi maszynami do szycia. Występują w wielu różnych rozmiarach, przy czym najpopularniejsze są modele znajdujące się pośrodku w tabeli rozmiarów.

Igły kulkowe

Igły kulkowe są wykonane specjalnie do szycia na drutach. Zaokrąglony czubek służy do przesuwania się między przędzami dzianin bez zaczepiania. Występują w rozmiarach takich, że na pewno każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Wybierz rozmiar, który poradzi sobie z nicią używaną podczas szycia na drutach.

Igła do dżinsów

Igła do dżinsów ma końcówkę przeznaczoną do penetracji bardzo grubych materiałów i wzmocnione ostrze, aby zmniejszyć pękanie i pomijanie szwów. Jest przeznaczona też do szycia w ciężkich warunkach i nadaje się do dżinsów i podobnych tkanin.

Igła podwójna

Igła podwójna to tak naprawdę dwie igły zamontowane na jednym wałku, służące do jednoczesnego tworzenia dwóch rzędów szwów. Wykorzystuje dwie szpule nici i jedną szpulkę. Na opakowaniu możesz więc znaleźć dwie liczny – jedną z nich jest rozmiar igły, a druga to odległość między dwiema igłami. Odległość ta waha się od 2,0 mm do 6,0 mm. Pamiętaj, że igły muszą przejść przez otwór w płytce ściegu, więc jeśli używasz prostej płytki ściegu, musisz zmienić ją na zygzakowatą płytkę ściegu, aby uniknąć uderzenia w płytkę tymi igłami.

Inne specjalne igły to na przykład igła metaliczna, a specjalna jest temu, że ma zwykle wydłużone oczko. Zastosowanie jeśli chodzi o tkaniny – nici metaliczne i inne specjalne nici stanowią „must have” w kontekście szycia delikatnymi tkaninami. Wydłużone oczko zapobiega strzępieniu się metalowych nici, które są zastosowane w wielu nowoczesnych tkaninach i materiałach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!