Prawdopodobnie słyszałeś, jak ważny jest odpoczynek w leczeniu kontuzji. Poza rzadszym poruszaniem się i ograniczaniem ćwiczeń, ludzie często nie biorą pod uwagę znaczenia snu jako części procesu regeneracji.
Od osób aktywnych po profesjonalnych sportowców sen odgrywa kluczową rolę w leczeniu kontuzji. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z nadwyrężeniem mięśni, uszkodzeniem ścięgna, czy urazem kości, sen jest kluczem do przywrócenia ciała do formy.
Jeśli chcesz poprawić swoją atletykę, zmniejszyć ryzyko kontuzji, zmniejszyć uporczywy ból, szybciej regenerować się, wzmocnić układ odpornościowy, mieć więcej energii i lepiej działać, sen ma kluczowe znaczenie. Odpowiedni odpoczynek może być katalizatorem do osiągnięcia tych wyników. Jeśli jesteś sportowcem, jest to wskaźnik, który zdecydowanie powinieneś śledzić, aby osiągać najlepsze wyniki.
Jedna noc kiepskiego snu raczej nie wpłynie negatywnie na zdolność gojenia się kontuzji, ale problemy mogą zacząć się wkradać, gdy skąpisz sobie snu przez kilka dni. Ilość snu potrzebna na każdą noc różni się w zależności od osoby, ale ogólnie większość dorosłych powinna dążyć do spania od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy.
Mięśnie i tkanki naprawiają się i odmładzają, gdy śpimy, więc jeśli nie wypoczniesz wystarczająco dużo każdej nocy, twojemu ciału będzie trudniej wrócić do zdrowia po kontuzji. Jeśli naprawdę chcesz wyzdrowieć, musisz dać swojemu ciału czas na wyleczenie, a do tego może się okazać niezbędna odpowiednio dopasowana poduszka rehabilitacyjna.
Nauka stojąca za snem i regeneracją
Oto trochę nauki, dlaczego sen jest tak ważny dla prawidłowego powrotu do zdrowia po kontuzji. Pierwszy powód dotyczy przepływu krwi. Gdy wpadniesz w głębsze fazy snu, twoje mięśnie zauważą wzrost przepływu krwi, co przyniesie tlen i składniki odżywcze, które pomagają w regeneracji i naprawie mięśni oraz regeneracji komórek.
Hormony też odgrywają pewną rolę. Kiedy organizm wchodzi w fazę głębokiego snu, przysadka mózgowa uwalnia hormony wzrostu, które stymulują naprawę i wzrost mięśni. Kiedy organizm nie odpoczywa wystarczająco, wydzielanie tego hormonu wzrostu spada, a organizmowi może być trudniej wrócić do zdrowia po urazach.
Podczas snu uwalniany jest również hormon prolaktyna, który pomaga regulować stany zapalne. Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie stanu zapalnego w ciele, co może utrudnić powrót do zdrowia po urazie, a jednocześnie narazić Cię na dalsze kontuzje.
Gdzie i jak śpisz?
Aby uzyskać jak najlepszy odpoczynek, ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak i gdzie śpisz.
Kluczowe są tutaj dwie kwestie:
- Spanie w pozycji, która nie pogarsza jeszcze bardziej kontuzji.
- Spanie na materacu, który sprzyja komfortowemu odpoczynkowi i regeneracji. (Pomyśl o swoim materacu jako o narzędziu poprawiającym jakość snu.)
Aby określić idealną pozycję do spania, nie bój się zasięgnąć porady lekarza na podstawie urazu, którego doświadczyłeś. O wiele dłużej zajmie powrót do zdrowia po kontuzji, która jest wielokrotnie podrażniona przez całą noc z powodu sposobu, w jaki śpisz.