Oprogramowanie komputerowe w dzisiejszych czasach jest bardzo różne. Może być płatne, darmowe, działać na dysku komputera lub w chmurze. Programy komputerowe mają różne licencje, określające co można z nimi robić. Z reguły nie zaprzątamy sobie nimi głowy, po prostu je akceptując. Jednakże w wielu przypadkach warto zapoznać się dokładnie z warunkami licencji oprogramowania, szczególnie gdy używamy go w pracy lub chcemy zmodyfikować jego działanie. Część licencji na to pozwala, część nie. Jedną z najpopularniejszych licencji dla oprogramowania, głównie darmowego jest licencja Open Source. Na czym ona polega?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- czym jest Open Source
- czy można modyfikować kod źródłowy oprogramowania Open Source
- jakie są ograniczenia licencji Open Source
Open Source jest szczególnie popularne wśród użytkowników systemów Linux lub Android, jednak występuje również w systemie Windows czy iOS. Co warto wiedzieć o oprogramowaniu Open Source?
Czym jest oprogramowanie Open Source?
Open Source to tzw. oprogramowanie otwarte. Jest to oprogramowanie, którego kod źródłowy jest otwarty, czyli udostępniony bezpłatnie i może być rozpowszechniany i modyfikowany bezpłatnie. Głównymi cechami wolnego oprogramowania jest oparcie go na otwartym kodzie źródłowym, dostępnym do modyfikacji dla wszystkich, swobodne rozpowszechnianie go w ramach otwartej licencji i jego integralność zachowana przez oryginalnego autora. Otwarte oprogramowanie najczęściej rozwija społeczność programistów, która mając dostęp do jego kodu źródłowego może go ulepszyć, wzbogacić o dodatkowe funkcje lub naprawić błędy.
Z tego właśnie powodu oprogramowanie typu Open Source jest bardzo istotnie we współczesnym świecie. Bardzo często są to programy będące darmowymi alternatywami oprogramowania komercyjnego, które często jest bardzo drogie. Wolnym oprogramowaniem interesują się nie tylko osoby prywatne, ale również firmy, dla których stanowi ono często znaczną redukcję kosztów.
Czy modyfikacja kodu źródłowego programu komputerowego lub oprogramowania Open Source jest legalna?
Gdy już znamy odpowiedź na zadane sobie pytanie: “Open Source co to?” czas zagłębić się w zasady jego funkcjonowania i modyfikacji. Jak już wspomnieliśmy, kod źródłowy oprogramowania Open Source można legalnie modyfikować. Istotą licencji Open Source jest możliwość nieodpłatnego wykorzystania oprogramowania, którego ona dotyczy, w dowolnym celu. Można z niego korzystać zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Dlatego też dopuszczalne jest jego modyfikowanie i rozpowszechnianie zmodyfikowanych wersji oprogramowania.
Czy licencja Open Source ma jakieś ograniczenia?
Uprawnienia do modyfikacji i redystrybucji oprogramowania Open Source wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, w szczególności w tym, jak zmodyfikowane wersje oprogramowania mają być udostępnione. Różne projekty Open Source mogą korzystać z różnych licencji, nakładających różne wymagania i ograniczenia. Przykładowo, niektóre licencje pozwalają zarabiać na stworzonym przez siebie oprogramowaniu opartym na kodzie Open Source, np. stronie internetowej lub komponencie do niej, takim jak np. narzędzie do opróżniania cache witryny (pliki cache co to), inne zabraniają tego robić. Dlatego zawsze warto zapoznać się z konkretnymi warunkami licencji danego oprogramowania przed jego modyfikacją lub redystrybucją.