W ostatnich latach znacznie biegacze pojawili się jak grzyby po deszczu- szybko i w dużej ilości. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem bieganie należy do takiej dziedziny sportu, której nie trzeba specjalnych przygotowań ani wymogów, a sam jogging można wykonywać właściwie wszędzie. To właśnie dlatego na ulicach, w parkach czy innych miejscach codziennego użytku spotkać można duże ilości biegaczy w każdym właściwie wieku i to niezależnie od pory dnia czy roku.
Jeżeli chodzi o sylwetkę przeciętnego biegacza, to właściwie trudno jest określić średni wiek, płeć czy wykształcenie. Coraz częściej można bowiem spotkać biegaczy w wieku dojrzałym czy też biegającym w asyście dzieci- także w wózku, a nawet psów. Jak widać, nie ma ograniczeń wiekowych, które wykluczałyby z rozpoczęcia biegania.
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?
Dobra wiadomość jest taka, że nie są konieczne specjalne wymagania, które umożliwiłyby rozpoczęcie trenowania. Jeśli jednak zdecydujemy się rozpocząć przygodę z bieganiem należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w odzież i obuwie stworzone specjalnie do tej aktywności, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek wynikających z nieodpowiedniego przygotowania. Jeśli chodzi o odzież, to w sklepach sportowych znajdziemy wiele modeli spodni i koszulek oraz bluz o różnych właściwościach, jak na przykład chroniące przed wychłodzeniem czy „oddychające”, co wpłynie na sam komfort uprawiania sportu. Niezmiernie ważną kwestią jest dobór obuwia sportowego. Jego niewłaściwy wybór może przyczynić się do kontuzji, zwłaszcza często spotykanych kontuzji kolana. Na szczęście sklepy sportowe oferują wiele modeli i wariantów obuwia stworzonego specjalnie do biegania, więc amatorzy joggingu z pewnością znajdą coś dla siebie. Po zaopatrzeniu w odpowiedni strój należy rozplanować treningi- ich częstotliwość, trasę, nie zapominając o obowiązkowej rozgrzewce przed każdym treningiem.
Niepożądane skutki biegania
Niestety spora część biegaczy zmaga się z niepożądanymi skutkami uprawiania tego sportu, do jakich niewątpliwie należą kontuzje. Spotykają one każdego biegacza niezależnie od stażu i na nieszczęście w większości przypadków do ich powstania przyczyniają się sami biegacze. Choć w głowie każdego z nich przebrzmiewa „dbaj o stawy”, to jednak nie zawsze pamiętamy o doborze dobrych butów, wyborze prawidłowej techniki czy częstotliwości wykonywania samych treningów. Do najczęstszych błędów przyczyniających się do powstawania kontuzji zalicza się właśnie brak umiejętnie dobranego treningu, zwłaszcza przetrenowanie, brak wiedzy na temat treningów, nieodpowiednia rozgrzewka czy też brak cierpliwości, zwłaszcza przy braku efektów.
Jak zadbać o kolana biegacza?
Wbrew pozorom nie jest trudno zadbać o kolana biegacza. Należy zastosować kilka prostych wskazówek, aby kontuzje kolan stały się dla nas znane jedynie z opowieści. Przede wszystkim należy wzmocnić samo kolano, co najlepiej zrobić za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Warto pomyśleć również o dobrych butach i odpowiednim rozplanowaniu treningów.