Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pożytecznym urządzeniem pozwalającym odprowadzić ścieki w bezpieczny dla środowiska sposób. Ponadto jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji, dlatego w ostatnich latach jest to popularne. Jej budowa jest możliwa w miejscach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. W takich sytuacjach do wyboru mamy szambo lub budowę własnej oczyszczalni. Dokumentem, który określa możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków czy szamba jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Podstawą prawidłowej pracy przydomowej oczyszczalni ścieków jest właściwy jej dobór. Poniżej podpowiadamy czym kierować się przy zakupie przydomowej oczyszczalni.
Warunki gruntowe
Na rynku dostępne są dwa rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków: oczyszczalnie drenażowe oraz biologiczne. Pierwsze z wymienionych wymagają odpowiedni warunków gruntowo-wodnych, czyli wysokiej przepuszczalności gruntu oraz niskiego poziomu wód gruntowych. Wynika to z budowy oczyszczalni drenażowych w skład której wchodzi osadnik gnilny oraz system drenaży rozsączających. Wstępnie podczyszczone w osadniku ścieki są kierowane do systemu drenaży, gdzie następuje dalszy proces oczyszczania. Ponadto oczyszczalnie drenażowe wymagają dużej powierzchni montażu, przyjmuje się, że długość nitki drenażu powinna wynosić około 9-15 metrów. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków charakteryzują się wyższą efektywnością oczyszczania ścieków. W wyniku rozkładu biologicznego ścieki oczyszczane są do wody drugiej klasy czystości. Umożliwia to odprowadzenie oczyszczonych ścieków np. do cieku wodnego, oczka wodnego lub do gruntu poprze studnię chłonną. Z racji, że oczyszczalnie biologiczne nie wymagają stosowania systemu drenaży rozsączających ich powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza.
Technologia pracy oczyszczalni
Obecne wymagania co do jakości oczyszczonych ścieków znacznie ograniczają montaż oczyszczalni drenżowych. Wymóg redukcji fosforu i azotu w dużych aglomeracjach miejskich, całkowicie wyklucza ich montaż. Dlatego z ekologicznego punktu widzenia zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Wśród oczyszczalni biologicznych wyróżnia się urządzenia pracujące w technologii osadu czynnego, złoża biologicznego lub hybrydowe wykorzystujące dwie technologie jednocześnie. Pierwsza z wymienionych charakteryzuje się wysoką efektywnością oczyszczania ścieków, jednak jest wrażliwa na zmienny skład i dopływ ścieków. Oczyszczalnie pracujące w technologii złoża biologicznego wyróżniają się stabilną pracą, nawet przy zmiennych warunkach pracy oraz są odporne na brak dopływu ścieków surowych np. w trakcie okresów urlopowych. Natomiast przydomowe hybrydowe oczyszczalnie łączą zalety dwóch poprzednich technologii, gwarantując stabilną pracę i wysoką redukcję zanieczyszczeń. Jest to ważne ponieważ przydomowe oczyszczalnie pracują w trudnych warunkach. Przykładem biologicznej hybrydowej oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV wyróżnia się prostą budową i zasadą działania. Zbudowana jest z jednego dwukomorowego zbiornika. Ponadto na oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.
Zastanawiam się, czy dystrybutor wody to rozwiązanie, które sprawdza się wyłącznie w firmach, czy też opłaca się go zainstalować w domu? W sezonie letnim dowożę wodę zgrzewkami praktycznie codziennie, a przy tym sporo miejsca zajmuje chłodzenie butelek w lodówce. Jeśli zainwestuję w dystrybutor, zwolnię miejsce i zawsze będę miała pod ręką chłodną wodę. Wydaje mi się, że to całkiem dobra opcja. Jak sądzicie?