Zastanawiasz się nad wyborem kotła gazowego do swojego mieszkania? W tym artykule omawiamy rodzaje kotłów gazowych stosowanych w typowych polskich mieszkaniach. 

Mogłoby się wydawać, że wybór kotła gazowego to prosta sprawa – wystarczyłoby wybrać w miarę niedrogi model urządzenia i po kłopocie. Natomiast w praktyce okazuje się jednak, że wybór kotła nie jest taki prosty. Typy tego typu urządzeń są rozmaite w zależności od sposobu dostarczania powietrza do komory spalania, sposobu realizacji podgrzewania ciepłej wody użytkowej a także sposobu sterowania jego pracą. Jak zdecydować jaki typ kotła gazowego będzie najlepszy do twojego mieszkania?

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Wybór kotła centralnego ogrzewania zależy między innymi od tego jak dużym pomieszczeniem dysponujemy do montażu kotłowni gazowej oraz jaki rodzaj systemu spalinowego jest możliwość zainstalować. Najchętniej kupowane są te modele urządzeń, które charakteryzują się kompaktową budową przy jednocześnie jak najwyższej sprawności energetycznej. Duża popularnością cieszą się kotły kondensacyjne, ponieważ są to urządzenia charakteryzujące się bardzo wysoką sprawnością energetyczną. W porównaniu z typowymi kotłami konwencjonalnymi urządzenia wykorzystujące technikę kondensacji pozwalają na wygenerowanie nawet trzydziestu procentowych oszczędności. W dobie nieustannie rosnących cen gazu wysoka sprawność energetyczna kotłów gazowych nabiera coraz większego znaczenia. Z montażem kotła kondensacyjnego wiążą się pewne instalacyjne utrudnienia. Ponieważ dla urządzenia tego optymalna jest niska temperatura pracy, grzejniki w instalacji muszą być na tyle duże, aby były w stanie prawidłowo dogrzać pomieszczenia będąc zasilane wodą o niższej temperaturze. A zatem jeśli planujesz jedynie modernizację kotłowni bez ingerowania w pozostałe elementy instalacji grzewczej najlepszą opcją będzie zdecydowanie się na urządzenie podobnego typu jak to, które było wykorzystywane do tej pory, ponieważ zastosowanie kotła kondensacyjnego wymaga odpowiedniego dopasowania całej instalacji.

Wielu właścicielom niewielkich mieszkań bardzo zależy na tym, aby kocioł móc zabudować w szafkach łazienkowych lub kuchennych. Kupując kocioł gazowy trzeba mieć świadomość, że nie każdy rodzaj kotła gazowego można całkowicie zabudować meblami. Kocioł, który jest całkowicie zabudowany musi mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza z zewnątrz budynku. Powietrze niezbędne do powstania prawidłowej mieszanki powietrzno gazowej musi swobodnie do komory spalania. Powietrze do kotła z zamkniętą komorą spalania jest dostarczane albo przez osobną rurę, albo poprzez specjalny system rura w rurze.

Jak zatem widać niemal zawsze wybór kotła gazowego musi być skonsultowany z fachowcem mającym dokonać montażu urządzenia, aby móc ocenić jakiego typu zmiany w instalacji odprowadzania spalin oraz instalacji grzewczej są możliwe do zrealizowania. Planujesz zakup kotła grzewczego i chciałbyś go dokonać w firmie, w której instalatorzy chętnie pomogą w optymalnym doborze urządzenia? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą hydrauliczną Inserw z Lublina, która już od kilkunastu lat specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań w zakresie techniki grzewczej na potrzeby mieszkańców Lublina i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!