Już pierwsze informacje w sprawie systemu kas fiskalnych online wskazywały na to, że część przedsiębiorców będzie musiała w przyszłości wymienić swoje urządzenia rejestrujące. Dziś wiadomo na ten temat znacznie więcej. Za sprawą projektu nowelizacji ustawy VAT, znane są zarówno grupy podatników, które w przyszłości zostaną objęte takim obowiązkiem, jak i terminy wymiany dotychczasowych kas.

Zastępowanie obecnych technologii sprzedaży urządzeniami nowego typu, czyli kasami rejestrującymi online, przyczyni się do szybszego wprowadzenia zmian w polskim systemie fiskalizacji. W ten sposób ustawodawca chce również zwiększyć kontrolę w branżach, które są najbardziej narażone na nieprawidłowości w odprowadzaniu należnych podatków. Jakie informacje o wymianie kas fiskalnych są szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców? I czy istnieje sposób na to, aby uniknąć kupowania kolejnego urządzenia rejestrującego w przyszłości?

Kto i kiedy wdroży nowe urządzenie?

Zgodnie z ostatnim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, część polskich przedsiębiorców zostanie zobligowana do wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas fiskalnych. Proces zastępowania obecnych technologii sprzedaży, w wybranych działalnościach gospodarczych, zostanie podzielony na 3 etapy. W pierwszej kolejności takim obowiązkiem zostaną objęci właściciele warsztatów samochodowych, stacji paliw oraz punktów wulkanizacyjnych. Podatnicy, którzy działają we wspomnianych branżach, będą musieli wdrożyć kasy fiskalne online najpóźniej do 31 grudnia 2018 roku. W drugim etapie obowiązkowa wymiana urządzeń rejestrujących czeka lokale gastronomiczne oraz firmy zajmujące się zakwaterowaniem krótkotrwałym, m.in. hotele, zajazdy, motele czy hostele. Przedsiębiorcy z tych branż zainstalują kasy online najpóźniej do 30 czerwca 2018 roku. W ostatnim etapie konieczność zastąpienia technologii sprzedaży czeka wiele różnorodnych firm. Do 31 grudnia 2019 roku urządzenia rejestrujące nowego typu będą musiały wdrożyć przedsiębiorstwa świadczące usługi kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej, prawnicze oraz wstępu do obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Online Ready – modernizacja kasy, zamiast wymiany

Już od 2017 roku producenci technologii sprzedaży dostarczają na rynek fiskalny kasy gotowe na system online. Urządzenia rejestrujące tego typu są tworzone przez 2 polskie marki: Elzab oraz Novitus. Wybrane modele tych producentów będzie można w przyszłości dostosować do nowych wymogów technicznych. W rezultacie, wszyscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zainstalowanie urządzeń z certyfikatami Online Ready, zyskają możliwość zlecenia modernizacji dotychczasowych kas fiskalnych.

Procedura unowocześnienia obecnego modelu ma polegać m.in. na zwiększeniu jego funkcjonalności. Dzięki temu dotychczas używane urządzenie będzie mogło komunikować się z systemem teleinformatycznym MF, czyli Centralnym Repozytorium Kas. Ponadto, zmodernizowany model online ready pozwoli na współpracę z terminalem płatniczym oraz zagwarantuje wystawianie paragonów fiskalnych w formie papierowej i elektronicznej. Urządzenia rejestrujące, których w przyszłości nie będzie trzeba wymieniać, są dostępne w sklepie internetowym PCKF.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!