Większość z nas nie jest projektantami wnętrz z wykształcenia i to jest w porządku. Niezależnie od tego, czy myślisz o aranżacji wnętrza jako o przyjemnym hobby, czy o złu koniecznym, które pomaga utrzymać wygląd domu w dobrym stanie, czasami trudno jest zrozumieć przemysłowy żargon. W końcu, jak często słyszysz o podstawowych kolorach?
Jednak całe szczęście bielscy projektanci wnętrz dążą z chęcią do tego, aby nasze treści były dostępne dla wszystkich – bez wymogu ukończenia studiów wyższych. Dzisiaj razem z nimi powracamy do podstaw i w tym poście omówimy podstawy teorii kolorów, które każdy entuzjasta designu powinien znać!
Zrozumienie teorii koloru sprawi, że projektowanie wnętrz będzie znacznie łatwiejsze.
1. Jak korzystać z koła kolorów?
Podobnie jak trygonometria, koło kolorów jest prawdopodobnie jedną z tych rzeczy, o których uczyłeś się jako małe dziecko i od tego czasu o tym nie myślałeś. Jednak, aby naprawdę zrozumieć kolor, być może trzeba odkurzyć część tej wiedzy.
Mówiąc najprościej, koło kolorów zapewnia wizualną reprezentację tego, które kolory ładnie się ze sobą łączą. Zasadniczo usuwa wszystkie domysły. Większość modeli składa się z 12 kolorów. Jednak teoretycznie koło kolorów można rozszerzyć, aby zawierało nieskończoną liczbę odcieni.
Nie przejmuj się, jeśli jeszcze nie zapamiętałeś koła kolorów. Istnieje mnóstwo sposobów na dostęp do nich w formie cyfrowej. Koło kolorów jest najważniejsze przy zrozumieniu teorii koloru, co potwierdza każdy z zapytanych przez nas projektantów wnętrz działających na terenie Bielska.
2. Jakie są podstawowe kolory?
Założę się, że niektórzy z was przeczytali ostatni akapit i zdziwili się: 12? W jaki sposób na kole kolorów jest 12 kolorów skoro na tęczy jest tylko 7? Zaufaj nam, w rzeczywistości jest co najmniej 12 odcieni na każdym kole kolorów. Oto, jak się to mniej więcej prezentuje:
- Podstawowe kolory: czerwony, niebieski i żółty. Nie można ich uzyskać z mieszania z innymi kolorami.
- Wtórne kolory: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Można je uzyskać, mieszając razem kolory podstawowe.
- Kolory trzeciorzędowe: sześć odcieni, które można uzyskać z mieszania kolorów podstawowych i pomocniczych.
Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, jeśli chodzi o projektowanie wnętrza, jeden z tych 12 jest często dobrym punktem wyjścia. Wybierz jeden i pomoże ci zawęzić wybór, aż osiągniesz dokładny odcień, który pokochasz.
Pierwotne i wtórne kolory natychmiast rozjaśniają każdą przestrzeń!
3. Zmiana kolorów przy neutralnych odcieniach
Po wybraniu podstawowego koloru łatwo jest utworzyć wiele różnych wersji w tej samej rodzinie. Wszystko, co musisz zrobić, to połączyć kolor z neutralnym (białym bądź czarnym), aby był jaśniejszy lub ciemniejszy. Przez dodanie czerni rozjaśnisz odcień o ton: to nieznacznie przyciemnia kolor, dodając szarość.
Wielu bielskich projektantów i dekoratorów wnętrz zaleca eksperymentowanie z kolorem poprzez mieszanie farb, dopóki nie poczujesz, jak drastycznie neutralne wpłyną na kolor.
Przeczytaj również: Projektowanie Wnętrz Bielsko-Biała