Kominki gazowe vs elektryczne a środowisko. O tym dylemacie rozmawiamy z ekspertem z Bielska-Białej.

Brak komentarzy

Zarówno kominki gazowe, jak i elektryczne mają swoje walory. Jak się jednak okazuje – korzyści wynikające z obu tych urządzeń zależą od zamierzonego zastosowania, a także tego jaką moc uzyskuje lokalna jednostka elektryczna. Jednak oddajmy ten temat w ręce eksperta – pana Jana Kowalika – eksperta w dziedzinie kominków, gdyż jego firma działa w tej branży w Bielsku-Białej od wielu lat.

Red.: Panie Janie zacznijmy od kominków gazowych – jak odnoszą się one do środowiska naturalnego?

P.Kowalik.: Zarówno kominki gazowe, jak i elektryczne eliminują dym z pożarów drewna. Jednak – kominki gazowe nadal muszą być odpowietrzane, ponieważ produkują ditlenek węgla ze spalania gazu ziemnego. Lecz spalanie gazu ziemnego wytwarza ciepło bardziej wydajnie niż elektryczne źródła ciepła, dzięki czemu mniej energii jest potrzebne, aby wytworzyć takie samo uczucie ciepła.

Red.: A co w przypadku, gdy ciepło samo w sobie nie jest celem użytkownika?

P.Kowalik.: Jeśli celem nie jest ciepło, kominki gazowe okazują się w kontekście środowiskowym gorsze, ponieważ tutaj większe spalanie jest wymagane dla efektu płomienia.

Red.: Dzięki – co zatem, jeśli chodzi o kominki elektryczne i środowisko?

P.Kowalik.: Więc tak – elektryczne kominki działają niezależnie niezależnie od ciepła i płomienia, te które można znaleźć na http://kominkielektryczne.pl/kategoria-produktu/kominki-elektryczne-narozne-led/ oraz w wielu stacjonarnych sklepach w Bielsku-Białej są tego idealnym przykładem. Elektryczne kominki są skutecznie elektryczną przestrzeń kosmiczną zaprojektowaną tak, aby wyglądała jak płonący ogień. Ciepło jest funkcją energochłonną, więc zdolność do migotania płomieni bez wytwarzania energii cieplnej oszczędza energię elektryczną.

Red.: Jak zatem widać, oszczędność energii pozwala zaoszczędzić emisję – czy dobrze rozumiem?

P.Kowalik.: Tak, ale trzeba też pamiętać, że chociaż elektryczne kominki nie powodują emisji spalania u źródła, energia elektryczna do ich zasilania pochodzi z elektrowni, która będzie albo elektrownią zasilaną węglem lub gazem ziemnym.

Red.: Jaki zatem dałby Pan werdykt w pojedynku kominki elektryczne kontra gazowe w odniesieniu do ich wpływu na środowisko naturalne?

P.Kowalik.: Kominki gazowe i elektryczne mają swoje własne zalety i wady względem środowiska. Jeśli szuka się dodatkowego ciepła do pomieszczenia, kominek gazowy oferuje czystsze, bardziej energooszczędne rozwiązanie. Jeśli jednak chce się stworzyć wspaniałą atmosferę w domu i ciepło nie jest głównym priorytetem to elektryczny kominek będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Dziękuję za rozmowę Panie Janie, a od redakcji na koniec podpowiem, że jeśli decydujesz się między gazowym lub elektrycznym kominkiem pamiętaj, że oprócz walorów środowiskowych jest też i kilka innych rzeczy, które warto przemyśleć podczas podejmowania decyzji – jak choćby łatwość użytkowania i tutaj chociaż kominki gazowe nie są trudne w użyciu, elektryczne są najprostszymi możliwymi do użycia. Instalacja kominka jest tak prosta – trwa jakieś pięć minut – wystarczy rozpakować urządzenie i podłączyć je do gniazdka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!