Czasy, gdy asystentka znaczyła tyleż samo, co sekretarka, mamy już za sobą. Dzisiaj coraz częściej szefów w ich codziennych obowiązkach wspierają nie tylko kobiety, ale też mężczyźni, co jeszcze nie tak dawno wydawało się wyjątkowymi sytuacjami. Same oczekiwania od kandydatów na to stanowisko asystenta są znacznie wyższe, niż stawiane wobec pracowników sekretariatów. Podobnie, jak zakres powierzanych obowiązków.

Wymagania, jakie musi spełniać kandydat

Oferty pracy publikowane m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl pokazują, jak ważnym trybem w firmowej maszynie jest asystent lub asystentka szefa. Świadczy o tym zakres wymagań stawianych kandydatom ubiegającym się o stanowisko. Wystarczy zerknąć w zakres obowiązków przedstawiony w ogłoszeniu, by przekonać się, że nie są one robione na wyrost.
Praca asystentów jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. W większości przypadków mogą ubiegać się o nią jedynie osoby z wyższym wykształceniem. Wielu pracodawców preferuje tu kierunki administracji i ekonomii lub zarządzania.

Kompetencje potrzebne asystentom

Oprócz odpowiedniego wykształcenia, asystenci muszą wykazać się wieloma kompetencjami niezbędnymi do wykonywania swoich obowiązków. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o umiejętności organizowania pracy własnej, szefa i czasem również podległych mu pracowników. Przyda się również umiejętne zarządzanie czasem i zasobami ludzkimi.
Nie bez znaczenia w pracy asystentów jest ich komunikatywność. Do sprawnej współpracy z szefem niezbędna jest umiejętność słuchania jego poleceń i formułowania własnych przemyśleń oraz problemów. Komunikatywność asystentów jest przydatna również w kontaktach z kontrahentami, z którymi spotykają się oni podczas zebrań i konferencji.
Ogromnym atutem asystenta i asystentki jest otwartość na zdobywanie nowej wiedzy i kreatywność w jej wykorzystywaniu w swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!