Hortensje są jednymi z najpopularniejszych kwitnących krzewów w krajobrazach polskich ogrodów – hortensja sadzonki jest widoczna na każdym kroku, dzięki takim atrakcyjnym ofertom jak https://www.ogrodowymlyn.pl/32-hortensje-sadzonki. Czy to na granicy krzewów, na mieszanych nasadzeniach z bylinami, czy też na okazach kwitnących krzewów, hortensje zapewniają kolor i piękno przez całe lato i jesień.

Właściwości uprawy hortensji

W naszych krajobrazach uprawia się kilka różnych gatunków hortensji. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie mają podobne wymagania kulturowe. Hortensje preferują glebę:

  • stale wilgotną,
  • dobrze przepuszczalną,
  • dobrze uzupełnioną dużą ilością materiału organicznego, takiego jak kompost lub dobrze dojrzały obornik

Nie są bardzo odporne na suszę i nie będą się dobrze rozwijać na bardzo suchych, piaszczystych glebach. Ogólnie hortensje potrzebują około jednego litra wody na tydzień, nakładając je w głębokim moczeniu. Podczas bardzo gorącej i suchej pogody mogą potrzebować do 2 l wody tygodniowo, aby nie więdnąć. Węże do nawadniania kropelkowego lub namaczania dobrze sprawdzają się dla hortensji, ponieważ utrzymują wilgotność gleby, ale także utrzymują suchość liści, zmniejszenie możliwości powstawania plam na liściach. Hortensje mogą być uprawiane zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekko nakrapianym cieniu. Dobrze radzą sobie w cieniu od gorącego popołudniowego słońca, szczególnie hortensja wielolistna, która może więdnąć w pełnym słońcu, nawet jeśli gleba jest wilgotna.

Hortensje preferują umiarkowany poziom składników odżywczych w glebie; nawozić około 4 uncjami. zbilansowanego nawozu wczesną wiosną i ponownie po kwitnieniu. Przed sadzeniem sprawdź jakość korzeni roślin uprawianych w pojemnikach i poluzuj korzenie, jeśli wydają się związane z doniczką lub krążą wokół pojemnika. Popraw obszar sadzenia materiałem organicznym i ustaw roślinę tak, aby znajdowała się na tej samej głębokości co w pojemniku.

Hortensja gładka

Ten gatunek preferuje półcień i dużą wilgotność. Rośnie jako zaokrąglony krzew i kwitnie od końca czerwca do początku lipca, wytwarzając białe kwiaty w gronach o średnicy od 4 do 6 cm. ‘Annabelle’ to popularna odmiana o wyjątkowo dużych kwiatostanach o średnicy do cm – ma otwartą koronkową główkę, która dobrze trzyma się podczas ulewnego deszczu. Gładka hortensja kwitnie na nowym drewnie; przycinanie zalecane jest późno zimą lub wczesną wiosną przed pojawieniem się nowego wzrostu. Gładka hortensja jest odporna – ale może podniszczeć w szczególnie mroźną zimę. Będzie nadal kwitnąć w następnym roku, ponieważ tworzy pąki kwiatowe na nowym drewnie.

Hortensja wielkolistna

Jest jedną z gwiazd krajobrazu w lipcu. Rośnie równym rozłożeniem, ma zaokrąglony pokrój złożony z wielu sztywnych, nierozgałęzionych, wyprostowanych łodyg. Wiosną jest późno na liście, a podczas mroźnych zim może z powrotem wejść w ziemię. Hortensja wielkolistna wytwarza dwa rodzaje główek kwiatowych, a jej szczególna odmiana ma centrum małych, płodnych kwiatów otoczonych pierścieniem.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!