Każdy właściciel firmy, bez względu na to, czy jest to niewielka działalność, czy duża firma, prosperująca na wielką skalę, musi pamiętać o tym, że podlega licznym przepisom i regulacjom prawnym. Prowadzenie działalności w naszym kraju jest pod tym względem mocno skomplikowane, a różnego rodzaju kontrole mogą znacznie utrudnić życie właścicielom firmy. Nie inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw, które działają w Bielsku-Białej. Także one muszą liczyć się z kontrolami.

Instytucji kontrolujących firmy jest dosyć sporo. Bardzo często kontrole są prowadzone przez sanepid. Dotyczy to przede wszystkim firm z branży usługowej, w których bardzo ważna jest czystość, sterylność i spełnianie wszystkich zasad BHP. Jednak najbardziej uciążliwe, a przy tym powodujące najwięcej nerwów są kontrole z urzędu skarbowego. Właściciele firm w Bielsku-Białej doskonale zdają sobie sprawę z tego, że taka kontrola w firmie niemal zawsze oznacza kłopoty albo chociaż stres i nerwy. Nawet osoby, które wzorowo prowadzą dokumentację księgową i są pewne swojego porządku w papierach, nie czują się zbyt pewnie, gdy w firmie pojawia się kontrola ze skarbówki.

Gdy księgowość jest w porządku, nie trzeba obawiać się kontroli

Kontrole z urzędu skarbowego bywają różne, o niektórych z nich właściciele firm są informowani, inne prowadzone są znienacka. Warto więc dbać o to, by dokumentacja w firmie zawsze była prowadzona we właściwy sposób. Naprawianie błędów na szybko w obliczu zbliżającej się kontroli nie jest bowiem dobrym pomysłem. Na ostatnią chwilę nie da się uporządkować zaległości, szczególnie wtedy, gdy przez wiele tygodni czy miesięcy nie dbaliśmy o porządek w papierach. Warto więc prowadzić dokumentację na bieżąco z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wtedy kontrola będzie jedynie formalnością i właściciel biznesu nie będzie miał czego się obawiać. Najlepiej, aby dokumentacją księgową w firmie zajmowali się specjaliści, którzy mają wiedzę i doświadczenie na temat rachunkowości, podatków oraz innych kwestii związanych z obiegiem dokumentów. Niestety, nie każda firma może pozwolić sobie na stworzenie działu księgowego lub chociażby pojedynczego etatu dla profesjonalisty z dziedziny rachunkowości. Warto wtedy poszukać biura rachunkowego, które będzie świadczyło usługi na zasadach outsourcingu.

Nie warto kombinować i naciągać rzeczywistość

Firmy, które mają profesjonalnie prowadzoną dokumentację księgową, nie muszą się obawiać kontroli. Sen z powiek urzędnicy skarbówki mogą spędzać tym osobom, które w swojej działalności działają nie do końca zgodnie z przepisami, a także celowo popełniają wiele błędów, dzięki którym mogą sporo zaoszczędzić. Takie działania są dosyć łatwe do wychwycenia przez profesjonalnych kontrolerów. Nie warto tego robić, gdyż prędzej czy później kontrola wykaże nieprawidłowości, a właściciel firmy będzie musiał ponieść wszelkie konsekwencje, najczęściej finansowe. W wyniku kontroli, która ujawni takie nieprawidłowości, właściciel firmy zostanie wezwany do usunięcia wszelkich błędów czy zaniedbań. Może też dostać dodatkowo wysoką karę finansową, która spraw, że odechce mu się kombinowania w przyszłości i zacznie prowadzić swoją dokumentację na wzorowym poziomie.

Masz firmę? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Zobacz również:

Zwolnienie chorobowe – kiedy Ci przysługuje i na jakich zasadach?
Chory pracownik – kto odprowadza składki?
Przechodzisz na emeryturę? Sprawdź jaka odprawa Ci przysługuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!