O nasze oczy powinniśmy dbać i regularnie odwiedzać okulistę. Wiele chorób oczu na początku nie daje bowiem żadnych objawów, a pojawiają się one dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Podobnie jest w przypadku wad wzroku – jeśli je bagatelizujemy, później może być dużo trudniej skorygować wadę. Wizyty u okulisty powinny więc być dla nas czymś oczywistym.
Do okulisty najczęściej wybieramy się wtedy, gdy zaczynamy mieć jakieś problemy z widzeniem. Czasem jest to wada wzroku, zdarzają się też problemy z ostrym widzeniem, widzenie podwójne, jak za mgłą, nadmierne łzawienie oczu lub wprost przeciwnie – suchość gałki ocznej. Każda z tych dolegliwości wymaga konsultacji ze specjalistą i wdrożenia albo leczenia, albo właściwej korekty wzroku. Zanim zdecydujemy się na konkretnego okulistę, warto uważnie rozejrzeć się na lokalnym rynku usług medycznych. Bez względu na to, czy interesuje nas okulista czy diabetolog warszawa, dobrze jest szukać profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i cieszą się pozytywnymi opiniami wśród pacjentów.
Jak wygląda wizyta?
Choć niektórym pacjentom wizyty u okulisty kojarzą się wyłącznie z czytaniem literek na oddalonej tablicy, w rzeczywistości nowoczesne gabinety okulistyczne są dużo lepiej wyposażone. Znajduje się w nich specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu można zdiagnozować wadę wzroku, a także wiele chorób oczu. Wizyta u okulisty wygląda jak standardowa wizyta lekarska. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad, a więc pyta pacjenta o cel wizyty, objawy, jakie go niepokoją, a dopiero potem przystępuje do badania. Przed wizytą u okulisty dobrze jest też upewnić się, jakie badania będą wykonywane. To ważne, gdyż niektóre z nich mogą powodować chwilowe problemy z widzeniem. Jeśli będziemy mieć badane dno oka, zapewne lekarz zakropli nam oczy atropiną, która mocno rozszerza źrenice. Jej działanie utrzymuje się nawet przez kilka godzin i znacznie utrudnia widzenie. Prowadzenie auta po wyjściu od okulisty może więc być niemożliwe. Czas trwania wizyty jest uzależniony od tego, ile badań lekarz będzie wykonywał i na jak zaawansowaną diagnostykę się zdecyduje.
Właściwa korekcja wad wzroku
Wielu pacjentów wychodzi od okulisty z receptą na okulary bądź szkła kontaktowe. Jeśli dostajemy taką receptę, warto natychmiast ją zrealizować. Wada wzroku, jeśli już jest zdiagnozowana, powinna być od razu korygowana. Im szybciej zaczniemy nosić okulary czy soczewki kontaktowe, tym szybciej zatrzymamy postępującą wadę wzroku. Co więcej, dzięki temu znacznie poprawimy sobie jakość codziennego życia. Osoby z wadą wzroku, na przykład z krótkowzrocznością, mają bardzo ograniczone widzenie. Na co dzień zwykle nie zdają sobie z tego sprawy do momentu, gdy założą okulary i szkła kontaktowe. Z wadami wzroku wiąże się również wiele innych dolegliwości, jak chociażby częste bóle głowy czy zmęczenie oczu. W momencie, gdy wada zaczyna być odpowiednio korygowana, wiele z tych dolegliwości znika, a co za tym idzie – znacznie poprawia się nasze samopoczucie.