Decyzje o kremacji są w Polsce coraz powszechniejsze, dlatego warto sprawdzić, jak wygląda złożenie urny na cmentarzu. Czy stosowane są specjalne nagrobki? Ile kosztują i czym się różnią od tradycyjnych? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą opcję.

Rodzaje nagrobków urnowych

Istnieją dwie możliwości wykonania nagrobka urnowego.

Pierwsza z nich polega na pochowaniu urny bezpośrednio w ziemi. Następnie na ziemi umieszczana jest specjalna ramka, które umożliwia montaż pomnika. To rozwiązanie jest jednak dość rzadko stosowane.

Znacznie częściej nagrobki urnowe wykonuje się na piwnicach betonowych. Jest to rozwiązanie niedrogie, a umożliwia pochówek kolejnych urn w tym samym miejscu. W takim wypadku pomnik jest montowany bezpośrednio na piwnicy.

Ile kosztuje pomnik pod urnę? Średnia cena rynkowa

Ceny nagrobków urnowych są bardzo różne i wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najczęściej pomniki cmentarne na urny kosztują 5-6 tys. złotych. Wiele zależy od zastosowanego materiału, technologii oraz dodatkowego wykończenia. Jeśli zdecydujemy się na pomnik na urny z marmuru, wówczas cena będzie wyższa, ale zostaną zachowane wysokie walory estetyczne i niepowtarzalny wygląd. Jeśli jednak postawimy na granit, cena będzie znacznie niższa, a prosty i skromny nagrobek będzie służył przez wiele lat dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym i odporności na czynniki atmosferyczne.

Czy nagrobek urnowy jest tańszy od tradycyjnego?

Ze względu na niewielkie rozmiary pomniki urnowe są znacznie tańsze od tradycyjnych. Związane jest to z mniejszym zużyciem surowców potrzebnych do produkcji, dzięki czemu może to być rozwiązanie odpowiednie dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Wykonanie piwnicy pod nagrobkiem jest niedrogie, a przemyślana konstrukcja umożliwia pochówek kolejnych urn bez konieczności demontażu, co również wpływa na zmniejszenie kosztów w przyszłości.

Poza samym nagrobkiem trzeba wziąć pod uwagę inne koszty pochówku – sama obsługa pogrzebu, urna czy przygotowanie zmarłego są dużo tańsze niż w przypadku pogrzebów tradycyjnych.

Kiedy warto wybrać nagrobek urnowy?

W przypadku kremacji poza tradycyjnym pochówkiem na cmentarzu można zdecydować się na pochówek w kolumbarium, czyli zbiorowym grobowcu przeznaczonym wyłącznie dla urn. Jest to jednak niezbyt popularne rozwiązanie w Polsce – ograniczone miejsce na złożenie kwiatów, zniczy czy napisy nie pasuje do naszej kultury cmentarnej. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie nagrobka urnowego, który stworzy przestrzeń dla odwiedzających i dekoracji. Pomniki urnowe mogą też być dowolnie kształtowane, biorąc pod uwagę formę czy materiał, z którego zostaną wykonane. Różne kolory i opcje wykończenia pozwalają na zachowanie indywidualnego charakteru nagrobka tak jak na przykładowej stronie producenta: https://www.nagrobkizgranitu.pl/oferta/nagrobki/nagrobki-urnowe

Podsumowanie

Nagrobki urnowe to coraz częstszy wybór stosowany przy pochówku w Polsce. Niewysoka cena i małe rozmiary połączone z możliwością stworzenia indywidualnego miejsca pamięci z pewnością są interesującą alternatywą dla tradycyjnego pochówku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!