Koszty budowy magazynu a koszty wynajmu – Porównanie

2 komentarze

Z działalnością firm z branż logistycznych, produkcyjnych lub handlowych wiąże się konieczność posiadania powierzchni magazynowej o odpowiednim metrażu, a także lokalizacji. Jeśli dana firma podejmie decyzję o użytkowaniu nowego magazynu, pozostaje rozważyć, która opcja będzie lepsza: wynajęcie magazynu, czy też jego budowa.

Z działalnością firm z branż logistycznych, produkcyjnych lub handlowych wiąże się konieczność posiadania powierzchni magazynowej o odpowiednim metrażu, a także lokalizacji. Jeśli dana firma podejmie decyzję o użytkowaniu nowego magazynu, pozostaje rozważyć, która opcja będzie lepsza: wynajęcie magazynu, czy też jego budowa.

W podjęciu optymalnej decyzji może pomóc kilka podstawowych czynników, które trzeba brać pod uwagę. A jest to lokalizacja dopasowana do specyfiki działalności, możliwości kredytowe oraz finansowe, opłacalność inwestycji oraz plany rozwoju firmy. Ale najczęściej najważniejszym aspektem są koszty podjęcia takiej decyzji.

Ile kosztuje budowa magazynu?

Aby odpowiedzieć na pytanie – ile kosztuje budowa magazynu, trzeba zaznaczyć, że koszty można podać tylko orientacyjnie, ponieważ zależą one od kilku czynników.

Najważniejsza jest cena działki, która kształtuje się różnie w zależności od regionu kraju, od lokalizacji oraz oczywiście od wielkości. Dobrze skomunikowane działki na terenach miejskich mogą kosztować od 120 do nawet 500 złotych za metr kwadratowy, znacznie tańsze są działki w terenie mniej zaludnionym.

Do kosztu zakupu działki inwestycyjnej należy doliczyć koszty projektu, uzbrojenia i skomunikowania terenu, koszt ewentualnego kredytu, który sfinansuje inwestycję, a także koszt samej budowy, zależny od wielkości obiektu i jego wyposażenia.

Średnio przyjmuje się, że wybudowanie magazynu o powierzchni 5 tysięcy metrów kw. na działce 8 tysięcy metrów to około 5.5 miliona złotych.

Ile kosztuje wynajęcia magazynu?

W przypadku, kiedy dla danej firmy lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie obiektu, również należy rozważyć – ile kosztuje wynajęcia magazynu, a na te koszty składają się inne czynniki, niż przy budowie. Na koszty wynajmu obiektu magazynowego znaczący wpływ ma przede wszystkim jego lokalizacja, powierzchnia oraz kwoty związane z zarządzaniem przez właściciela.

Znajdź nowoczesny magazyn w największych miastach na Śląsku: https://www.katmagazyn.pl/

Ceny wynajmu różnią się w zależności od usytuowania obiektu, wyższe kwoty za metr kwadratowy dotyczą lokalizacji w granicach aglomeracji, nieco mniejsze w pobliżu miast, a zupełnie inne stawki są na terenach mniej zurbanizowanych. Kształtują się one średnio około trzech euro za metr kwadratowy.

Do kosztów, które trzeba będzie ponieść w przypadku wynajęcia magazynu należą stawki eksploatacyjne oraz zarządzania. Średnio obecnie kształtują się one w granicach jednego euro za metr kwadratowy.

Decydując się na opcję wynajmu obiektu magazynowego trzeba uwzględnić koszty adaptacji istniejącego budynku do specyfiki swojej działalności, a często są to niemałe kwoty.

Budować czy postawić na wynajęcie magazynu?

Taka decyzja jest uzależniona w największym stopniu od planów rozwojowych firmy. Często liczy się czas, który w przypadku budowy jest znacznie dłuższy. Firmy, które posiadają długoterminowe kontrakty, najczęściej zajmujące się produkcją, stawiają raczej na budowę własnych obiektów. Te zaś, które podążając za koniunkturą przenoszą swoją działalność w różne miejsca chętniej wynajmują magazyny.

Komentarze dla wpisu “Koszty budowy magazynu a koszty wynajmu – Porównanie”

  1. Specyfika wykonywanych prac głównie wpływa na decycje o wynajmie lub budowie. W Acro Energy mamy zarówno magazyny własne jak rórnież wynajmowane na czas prac wykonywanych w terenie, gdy zakres czasowy prac jest dłuższy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!