Zarządca nieruchomości to bardzo istotna postać zarówno w kontekście wspólnot mieszkaniowych, jak i prywatnych lokali przeznaczanych na wynajem mieszkaniowy czy sprzedażowy. Chodzi tutaj bowiem nie tylko o utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie, lecz także o codzienne jej funkcjonowanie, rozliczenia z najemcami itd.

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej – dlaczego zarządzanie nieruchomościami warto powierzyć profesjonalistom?

Czuwanie nad funkcjonowaniem wspólnoty mieszkaniowej nie jest zadaniem prostym, ponieważ wspólnoty, apartamentowce oraz budynki spółdzielcze funkcjonują na podstawie różnych przepisów i charakteryzują się odmiennymi stylami zarządzania. Aby skutecznie wspierać zarządców, wspólnoty, spółdzielnie potrzebna jest ogromna wiedza dotycząca typu zarządzania charakterystycznego dla każdej z takich nieruchomości. Ponadto z zarządzaniu nieruchomościami tego typu niezbędne jest bardzo konkretne planowanie, zarówno codziennego utrzymania budynku, niezbędnych większych i mniejszych remontów, a także skuteczne administrowanie nieruchomościami w kontekście poboru czynszu i innych opłat. Warto pamiętać, że w tego typu sytuacjach najczęściej jest mowa o budynkach z wieloma właścicielami, tym bardziej jest istotne transparentne i przejrzyste dla wszystkich współwłaścicieli zarządzanie nieruchomościami.

Zarządzanie nieruchomością przeznaczoną na wynajem

W gospodarcze nieruchomościami coraz częściej pojawia się hasło dochodu pasywnego osiąganego z wynajmu lokali mieszkalnych czy też użytkowych. Z zarządzaniem nieruchomościami w takim modelu także wiąże się jednak szereg obowiązków, na które właściciele nie mają czasu. Chodzi zarówno o utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym, odpowiednie zabiegi konserwacyjne, regularne czyszczenie, naprawy itp. Nie mniej istotne jest skuteczne ściąganie czynszu, naliczanie dodatkowych opłat, rozliczenia ciepła itd. Prywatnym klientom zarządzać nieruchomościami w takim modelu najczęściej pomagają doświadczone firmy.

Zakres obowiązków zarządcy nieruchomości

Doświadczenie z zakresu zarządzania nieruchomościami to nie tylko kwestia doskonałej znajomości przepisów, choć w tym przypadku rzeczywiście ma to ogromne znaczenie. Liczy się w bardzo dużym stopniu także wiedza praktyczna dotycząca obsługi na poziomie stosowanych rozwiązań technologicznych, informatycznych, księgowych. Czynsz i opłaty zajmują naprawdę sporo czasu w zarządzaniu nieruchomościami. Niezależnie od tego, czy szukasz zarządcy, który wesprze wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe czy prywatnych właścicieli, postaw na doświadczonego i skutecznego partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!