Pojawienie się nowych wgnieceń na karoserii zawsze wiąże się ze stresem. Zazwyczaj pojawiają się one w wyniku niewielkich stłuczek lub są efektem gradobicia. Wgniecenia nie tylko niekorzystnie wpływają na estetykę auta, ale też obniżają jego cenę. Wszelkie naprawy auta zazwyczaj kojarzą się z wysokimi kwotami i pozbawieniem samochodu na jakiś czas. Wgniecenia na szczęście można usunąć mniej inwazyjnie, ale czy usuwanie ich bez lakierowania jest skuteczne?

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – na czym polega?

agregaty malarskie gracoUsuwanie wgnieceń bez lakierowania określane jest też skrótem PDR, czyli Paintless Dent Repair. Oznacza ono likwidację wgniotek bez konieczności późniejszego lakierowania. Wgnieceń można się pozbyć na dwa sposoby, pierwszy z nich to tzw. masowanie blachy. Aby to zrobić, trzeba mieć specjalistyczne narzędzia, które dostępne są jedynie w warsztatach specjalizujących się w likwidacji wgnieceń bez lakierowania (przykładowo www.wgniecenia.pl). Są to profesjonalne heble, zwane też dźwigniami, których używa się do masowania blachy od wewnętrznej strony. Dzięki temu karoseria przywracana jest do pierwotnego stanu. Czasem podczas takiej metody niezbędne jest zdjęcie podsufitki, żeby łatwiej było dostać się do powstałych wgnieceń.

Drugi sposób to metoda „na klej”. W tym przypadku używa się specjalnych narzędzi i profesjonalnego kleju. Najczęściej korzysta się z tego, kiedy wgniecenia powstały w trudno dostępnych miejscach lub kiedy jest ich tak dużo, że masowanie blachy okazałoby się nieskuteczne.

Jakie wgniecenia można usunąć bez lakierowania?

Bezinwazyjna naprawa wgnieceń nie w każdym przypadku może być możliwa. Metoda ta będzie nieskuteczna, jeśli dojdzie do odpryśnięcia lakieru i jest to właściwie jedyna sytuacja, w której nie powinno stosować się techniki PDR. Wszystkie inne wgniecenia, nawet powstałe na linii załamania blachy, można usunąć bez lakierowania. Z powodzeniem usuwane są wgniotki powstałe w wyniku gradobicia, stłuczek, szkód parkingowych, komunikacyjnych, a także będących skutkiem aktów wandalizmu.

Zalety bezinwazyjnego usuwania wgnieceń

Korzyści wynikających z bezinwazyjnej naprawy wgnieceń w karoserii jest wiele. Przede wszystkim nie ma konieczności szpachlowania, co wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale też wydłuża czas naprawy. Karoserii nie trzeba także lakierować, wystarczy wyciągnąć wgniecenie. Dzięki metodzie PDR nie uszkadza się też w żaden sposób warstwy ochronnej lakieru. Nie jest konieczne także zdejmowanie elementów karoserii do naprawy. Dzięki temu, technika bezinwazyjnego wyciągania wgnieceń jest zwyczajnie tańsza od metod tradycyjnych, ale i szybsza, ponieważ standardowe wgniotki można zlikwidować nawet w 30 minut, a więc nie ma konieczności oddawania samochodu do warsztatu na dłużej.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – samemu czy u specjalisty?

Technika bezinwazyjnego usuwania wgnieceń w aucie nie jest zbytnio skomplikowana, wymaga jednak posiadania specjalistycznych narzędzi. Z tego powodu należy udać się do warsztatu, który specjalizuje się w likwidacji wgnieceń bez lakierowania i ma doświadczenie w takich naprawach. Tylko fachowcy mogą usunąć wgniotki w karoserii w taki sposób, że nie będą po nich widoczne żadne ślady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!