Pisanie Listów Motywacyjnych nie cieszy się dobrą sławą. Wiele osób uważa, że jest zupełnie niepotrzebny i szuka argumentów, by ominąć ten punkt w procesie rekrutacji. Z drugiej strony może okazać się on dokumentem decydującym o przyszłości danego kandydata. Jak wygląda rzeczywistość.
Kiedy trzeba, a kiedy warto napisać
Nie wszystkie oferty pracy publikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl wymagają, by kandydaci wraz z CV dostarczyli do pracodawcy również List Motywacyjny. Jeśli jednak jest on pozycją wymaganą na liście dokumentów aplikacyjnych, musisz go napisać, jeśli oferowana praca to Twój cel, który planujesz w najbliższym czasie osiągnąć.
Odpowiadając na ogłoszenie, w którym nie jest wymagany List Motywacyjny masz dwie możliwość: napisać, lub nie napisać. To, czy warto poświęcić czas na tworzenie dokumentu, zależy tylko i wyłącznie od Twojej decyzji.
Czy warto pisać List Motywacyjny?
Podejmując decyzję o tym, czy napisać List Motywacyjny pamiętaj, że nawet jeśli nie jest on wymagany, może zadecydować o tym, kto otrzyma posadę z oferty pracy. Na atrakcyjne ogłoszenia odpowiada z reguły wielu kandydatów i prawdopodobnie każdy z nich ma porównywalne kwalifikacje i kompetencje.
W CV zaprezentujesz swoje atuty pobieżnie. Tak, by rekruter miał ogólne pojęcie o Twojej sylwetce. W tym dokumencie nie ma miejsca na rozpisywanie się o swoich zaletach. pisząc do niego List Motywacyjny. Tu rozwiń informacje o tym, jakie sukcesy udało CI się osiągnąć do tej pory. Wspomnij, że podobnie możesz przysłużyć się w pracy na rzecz nowej firmy.
Nie sugeruj się opiniami, że List Motywacyjny jet dokumentem, którego nikt nie czyta. Przyłóż się, by napisać go jak najlepiej. Nawet, jeśli trafić ma od razu do kosza. Jest jednak szansa, że rekruterowi wpadnie w oko jego fragment i zaciekawi na tyle, by zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. A to duży krok w kierunku wymarzonej posady.