W ciągu ostatnich dwóch dekad niewiele elementów kuchennych stało się bardziej pożądanych niż blaty granitowe. Wprowadzone w latach 80-tych XX wieku jako alternatywa dla marmuru blaty granitowe stały się łatwiejsze do cięcia i transportu w XXI wieku, dzięki czemu stały się podstawą w kuchniach na całym świecie. Niezależnie od tego, czy odnawiasz swoją kuchnię, chcąc nadać jej nowoczesny wygląd, budujesz dom od podstaw, czy po prostu marzysz o nowych projektach, przekonasz się, że granitowe blaty są nie tylko bardziej przystępne cenowo, ale także praktyczne.

Koszt granitu waha się znacznie, w zależności od różnorodności substancji skalistej i formy, w jakiej występuje. Przyjrzyjmy się opcjom różnych rodzajów blatów granitowych — zarówno samej skały, jak i robocizny związanej z jej instalacją — wraz z czynnikami wpływającymi na ceny granitu i niektórymi opcjami finansowania projektu.

Podział kosztów blatów granitowych

Blaty granitowe wyłożone kafelkami to w rzeczywistości tylko kwadraty rzeczy ustawione na powierzchni blatu. Najtańsza opcja, oferują podstawową wizualną atrakcyjność blatów granitowych – ale pozostawiają widoczne szwy po spoinowaniu użytym do łączenia płytek.

Czynniki wpływające na koszty blatów granitowych

Nie ma międzynarodowego standardu klasyfikacji granitu, więc większość producentów i sprzedawców detalicznych korzysta z własnego systemu. Zasadniczo jednak granit komercyjny ma małe minerały rozrzucone po całym wnętrzu z mniejszą zmiennością kolorów, granit średniej jakości ma bardziej żywe kolory i wzory, a granit wysokiej jakości zawiera jedyny w swoim rodzaju pokaz odcieni i konfiguracji.

Lokalizacja pochodzenia granitu może być znacząca. Granit importowany z Chin jest zwykle tańszy ze względu na niskie koszty pracy w tym kraju, podczas gdy import granitu z Brazylii i Włoch jest droższy. Ponadto, ponieważ blat granitowy jest tak ciężki, im dalej mieszkasz od pierwotnej lokalizacji płyty, tym więcej poniesiesz kosztów wysyłki.

Im bardziej egzotyczne i niepowtarzalne kolory Twojej granitowej płyty, tym będzie ona droższa. Na przykład granit Blue Bahia z Brazylii jest obecnie pożądanym kolorem, który sporo kosztuje.

Jeśli chodzi o rozmiar – nie tylko długość i szerokość twoich płyt granitowych ma znaczenie, ale także ich głębokość. Grubsze blaty są wyższej jakości i trwalsze, więc kosztują więcej.

Detale krawędzi? Jeśli planujesz nadać swoim blatom skomplikowane krawędzie, możesz spodziewać się więcej, ponieważ detalowanie wymaga dodatkowej pracy ze strony producenta.

Alternatywy dla blatów granitowych

Podczas gdy blaty granitowe istnieją w różnych cenach. punktów, nadal możesz uznać, że ich koszt jest zbyt wysoki w stosunku do Twojego budżetu. Rozważ te alternatywy dla materiałów na blaty, jeśli chcesz wydać mniej na projekt domu. Drewniane blaty mogą być dobrą alternatywą, zwłaszcza jeśli tradycyjny lub rustykalny wygląd pasuje do Twojego stylu. Chociaż mogą kosztować więcej niż niektóre rodzaje granitu, wciąż są tańsze niż najdroższe odmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!