Posiadanie własnego domu lub mieszkania to marzenie każdego, kto mieszka kątem u rodziny lub po prostu chce zacząć własne życie na swoim. Niestety, nie zawsze kredyt na mieszkanie jest możliwy. Wiele osób decyduje się na wynajem, przynajmniej do momentu, gdy będą na odpowiednim poziomie finansowym i uzyskają zdolność kredytową i możliwość wzięcia kredytu hipotecznego.

Na wynajem często decydują się osoby, które chcą zacząć własne, samodzielne życie. Zdarza się, że na początku jest to wynajem pokoju, a dopiero później wynajem małego czy dużego mieszkania. Koszty wynajmu są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. W dużych miastach są dosyć duże, w mniejszych miejscowościach można wynająć całkiem dobre mieszkanie w dużo niższych cenach. Wynajem nie jest jednak dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Płacimy bowiem właścicielowi spore pieniądze za coś, co nigdy nie będzie nasze. Podobne pieniądze można płacić w ramach spłacania kredytu hipotecznego i mieć pewność, że mieszkanie jest nasze i możemy w nim mieszkać tak długo, jak tylko nam się to będzie podobało.

Wynajem nie daje poczucia bezpieczeństwa

Osoby, które mieszkają na wynajmie, najczęściej nie mają zbyt dużego komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Przede wszystkim dlatego, że nigdy nie mają pewności, czy właściciel nieruchomości nie będzie chciał jej sprzedać czy zacząć sam użytkować. Kolejną kwestią jest aranżacja i urządzenie mieszkania. Najczęściej mieszkania na wynajem są już umeblowane i kompletnie wyposażone. Nie zawsze osoby wynajmujące lokale mają możliwość jakichkolwiek zmian, przeprowadzania remontów czy dopasowania mieszkania do własnych potrzeb. Są więc skazane na mieszkanie we wnętrzach, które nie do końca im się podobają i nie spełniają ich oczekiwań. Jeśli więc mieszkanie na wynajmie zaczyna nam mocno ciążyć, warto uważnie policzyć wszystkie koszty, jakie miesięcznie ponosimy. Być może koszty spłacania kredytu mieszkaniowego będą w skali miesiąca nawet niższe niż w przypadku płacenia za wynajmowane mieszkanie.

Poszukiwania mieszkania do zakupu

Jeśli chcemy kupić mieszkanie, warto dać sobie czas zarówno na zgromadzenie odpowiednich środków na wkład własny, zbudowanie dobrej historii kredytowej, jak i na poszukiwania odpowiedniego dla siebie miejsca do życia. Jest to decyzja na długie lata, dlatego nigdy nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili, emocji czy też w pośpiechu. Bez względu na to, czy interesują nas domy na sprzedaż Zambrów, mieszkanie w stolicy czy w innym dużym mieście, na początku warto zapoznać się z tym, co znajduje się w ofercie na pierwotnym i wtórnym rynku nieruchomości. Warto też patrzeć perspektywicznie na to, co jest dopiero w planach. Wiele firm deweloperskich informuje o swoich przyszłych inwestycjach. Być może właśnie wśród nich znajdziemy idealne dla siebie mieszkanie o standardach spełniających wszystkie nasze oczekiwania. Równolegle z poszukiwaniem mieszkania warto zacząć szukać dobrych ofert kredytowych w bankach. Załatwianie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego bywa mocno rozciągnięte w czasie. Może się więc zdarzyć, że trafi nam się świetna oferta zakupu, ale nie będziemy mieć możliwości finansowych. Warto więc na takie oferty być zawczasu przygotowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!