Popularyzacja naturalnych kosmetyków w Polsce staje się rzeczywistym faktem. Nawet w mniejszych ośrodkach miejskich, jak Bielsko- Biała rozwijają się specjalistyczne punkty zajmujące się sprzedażą stricte kosmetyków ekologicznych. Z czego wynika zamiłowanie do tych preparatów? Czy rzeczywiście są one tak dobre i warto się nimi zainteresować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Argumenty zwolenników ekologicznych kosmetyków

Mieszkańcy Bielska to osoby przywiązane do piękna natury – doceniają jej walory wizualne, czystość oraz harmonię. Natura winna być dla nas wzorem, również gdy w grę wchodzi codzienna pielęgnacja naszego ciała. Ruchy pro-ekologiczne i nawołujące do stosowania mniejszych ilości chemii zgodnie przyznają, iż współczesne kosmetyki ekologiczne są nadzieją zdrowia, braku komplikacji i neutralnego oddziaływania na środowisko naturalne w procesie produkcji.
Pierwszym krokiem dla wdrożenia koncepcji ekologicznych kosmetyków nie było wcale wdrażanie naturalnych składników, czy też nowych receptur na preparaty kosmetyczne. Ekologiczne kosmetyki uważane są również za środki, które nie przyczyniają się do cierpienia zwierząt. Testowanie kosmetyków na zwierzętach zostało znacząco ograniczone drogą rezolucji Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Również polski parlament wypowiedział się przychylnie na temat ograniczenia cierpienia zwierząt w związku z działaniami firm kosmetycznych.

Pytanie zasadnicze: Czy kosmetyki ekologiczne są lepsze?

Powszechnie stosowane przez producentów ekologicznych kosmetyków argumenty na temat tego, że naturalne i ekologiczne kosmetyki są najlepsze dla naszej skóry, wymagają oceny. Powszechnie odnoszą się oni do kosmetyków tworzonych przez ludzi w przeszłości, gdy to były one wyłącznie pochodzenia naturalnego. W chwili obecnej nauka może jednak współpracować z naturą, co pozwala na uzyskanie skutecznych, bezpiecznych, czystych produkcyjnie kosmetyków, które nie tylko spełniają kryteria naturalnego pochodzenia, ale i spokojnie przechodzą badania i testy autoryzacyjne dla produktów kosmetycznych.
Kwestia tego, czy są lepsze powinna raczej zależeć wyłącznie od użytkowników. Nawet przygotowane w aptece z naturalnych składników kosmetyki zawsze wygenerować mogą odczyny niepożądane, alergie lub prowadzić do niektórych następczych przejściowych problemów dermatologicznych. Dlatego też nie należy podchodzić do ekologicznych kosmetyków, jak do jakiejkolwiek ideologii – krytyczna ocena zawsze może być w tym miejscu zasadna.

Sposoby pozyskiwania kosmetyków naturalnych

W Bielsku-Białej działa aktualnie wiele punktów zajmujących się sprzedażą kosmetyków naturalnych. Mieszkańcy południowej części województwa śląskiego równie chętnie korzystają z internetowych drogerii z ekologicznymi kosmetykami. Widać więc wyraźnie, że moda na eco pielęgnację zawitała również w okolice Żywiecczyzny i że ma się tam naprawdę bardzo dobrze.
Ważne jest , abyśmy doceniali bogactwo naturalnego środowiska, potencjał medyczny i wiele innych elementów związanych z pielęgnacją skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!