Podczas składania bądź kupowania komputera monitor nie zawsze znajduje się na liście priorytetów. Ale monitory różnią się od siebie podobnie jak inne urządzenia, jakby nie patrzeć- są to rzeczy, na które będzie się patrzyć przez cały dzień, więc zasługują na to trochę uwagi. Oto jak wybrać właściwy – podpowie nam Andrzej, programista z Bielska-Białej, który już ma swój idealny monitor (nawet niejeden!).

Red: Panie Andrzeju – co jest ważniejsze: rozmiar czy rozdzielczość?

Andrzej: Moim zdaniem rozdzielczość, ale to głównie dlatego, że prawdopodobnie przed zakupem każdy ma już pewien ulubiony rozmiar. Można chcieć naprawdę dużego monitora 27 ” dopasowanego dla swojego dużego biurka, ale można też chcieć tak jak ja – czegoś mniejszego. Dobrym rozwiązaniem są też dwa monitory, ale w takim przypadku zawsze musisz się upewnić, że pasują do biurka – dwa 27″ monitory mogłyby się nie zmieścić.

Red: W takim razie co ze wspomnianą rozdzielczością?

Andrzej: Gdy już zdecydujemy się na wielkość – to fakt, powinno się także pomyśleć o rozdzielczości monitora (przyp. Liczba pikseli, jaką wyświetli). Monitory 1080p ([przyp. czyli monitory o rozdzielczości 1920×1080) są dziś bardzo popularne, w takim kontekście monitor 23″ już produkuje dość ostre obrazy. Monitor 27″ nie wyglądałby zbyt świetnie przy rozdzielczości 1080p, ponieważ jego gęstość jest mniejsza. Prawdopodobnie warto mieć wyższą rozdzielczość, dzięki której nie tylko obraz będzie ostrzejszy, ale na ekranie ma się też więcej “miejsca” na ikony, strony internetowe i inne rzeczy.

Red: Czy jest coś, o czym jeszcze należy pamiętać w stosunku do rozdzielczości?

Andrzej: I owszem! Należy pamiętać, że chociaż większość monitorów ma 16: 9 – podobnie jak telewizor HDTV – istnieją inne proporcje obrazu. Niektóre monitory mają na przykład rozdzielczość 1920×1200, która ma tę samą ostrość co 1080p, ale daje dodatkowe pionowe 120 pikseli, co czyni ją w istocie wyższym ekranem. Takie monitory mogą być szczególnie przydatne do przeglądania stron internetowych i pisania, ale są nieco trudniejsze do zdobycia.

Red: Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia…Częstotliwość odświeżania?

Andrzej: Tak – bardzo ważna rzecz, jeśli gra się w gry – wtedy częstotliwość odświeżania jest czymś, co warto rozważyć. Większość monitorów ma częstotliwość odświeżania 60 Hz, co oznacza, że można wyświetlać tylko 60 klatek na sekundę podczas odtwarzania – czyli nawet jeśli gra jest 100 FPS, możesz zobaczyć tylko 60 z nich na monitorze 60 Hz. Monitor 120Hz zapewnia płynne odtwarzanie gier – taki polecam.

Red: Pochodzi Pan z Bielska-Białej, czy są jakieś godne polecenia sklepy z monitorami w tym regionie?

Andrzej: Owszem, aczkolwiek ja moje zakupiłem w świetnym sklepie online techsat24.pl to jednak mogę polecić sklepy takie jak: Comtrade Krzysztof Mazgaj, Kontrast Systemy Komputerowe, Komputronik S.A czy też Media Markt. Wszędzie tam można liczyć na dobre ceny, fachową obsługę i duży wybór.

Red: Bardzo dziękujemy za rozmowę Panie Andrzeju!

Andrzej: Ja również dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!