Chcesz kupić dom w Bielsku-Białej? Nie znasz rynku? Nie wiesz, gdzie szukać nieruchomości? Na co zwrócić uwagę wybierając dom? Co sprawdzić? Z naszym poradnikiem stanie się to znacznie prostsze.

Gdzie szukać domów do kupienia w Bielsku-Białej?

Najczęściej szukając domu, mieszkania do kupienia, udajemy się do biura nieruchomości. Jednak zlecanie poszukiwań tego typu firmom nie zawsze będzie korzystne, bowiem nie dysponują one wszystkimi ofertami. Wiele ma lokale na wyłączność. Są też tacy sprzedający, którzy chcą samodzielnie zbyć lokal, bez pośredników. Wówczas do takich ofert nawet się nie dotrze.

Tak więc warto szukając nieruchomości do kupienia, działać na własną rękę. W tym celu dobrze jest przeglądać serwisy ogłoszeniowe typu https://sprzedajemy.pl/bielsko-biala/nieruchomosci/domy, na których umieszczane są oferty sprzedaży domów z Bielska-Białej zarówno od firm, jak i osób prywatnych. W ten sposób zwiększa się szanse na to, że znajdzie się nieruchomość idealną. Im ma się większy wybór, tym lepiej. Dzięki temu nie trzeba decydować się na coś, co nie do końca odpowiada potrzebom, oczekiwaniom.

Warto szukając domu umieścić o tym ogłoszenie również w mediach społecznościowych, jeśli się je posiada. Może się okazać, że ktoś ze znajomych ma nieruchomość na sprzedaż. Czasami może też dać namiary na kogoś z bliskich, kto szuka kupca na dom.

O czym warto pomyśleć zanim zacznie się poszukiwania domu?

Ważne, jeszcze zanim zacznie się szukać domu, jest zastanowienie się nad tym, czego się właściwie oczekuje. Trzeba pomyśleć o tym, jakie ma się potrzeby. Istotne jest m.in. to, czy dom ma być w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej czy szeregowej.

Nie bez znaczenia jest to, czy ma być gotowy do zamieszkania, konieczny do wyremontowania czy w stanie surowym do samodzielnego wykończenia.

Należy się zastanowić, jak duża ma być działka, na jakiej się będzie znajdować, a tym samym – jaki ma być ogród, podjazd.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja. Ma to być dom w centrum czy na przedmieściach. Każde z rozwiązań ma plusy. Warto jednak wziąć pod uwagę styl życia jaki się prowadzi, czas jaki zajmie dojazd do pracy, do rodziny i znajomych. Istotne jest też to, czy w pobliżu są sklepy, przedszkola, szkoły, urzędy, ośrodki kulturalne, a także węzły komunikacyjne.

Zanim zacznie się poszukiwania domu, dobrze jest też określić własne możliwości finansowe. Zarówno to, jakimi środkami się dysponuje, jak i to, jaką ma się zdolność kredytową. To z pewnością zawęzi zakres poszukiwań. Może się okazać, że sfinansowanie wymarzonego domu nie będzie możliwe.

Na co zwrócić uwagę kupując dom w Bielsku-Białej?

Przede wszystkim liczy się położenie domu. Istotna jest zarówno jego lokalizacja, jak i to, czy stoi w pierwszej linii zabudowy, tuż przy głównej drodze, czy jest bardziej w głębi, należy do niego dojechać inną drogą. Jeśli tak, to jaką: wewnętrzną, polną, szutrową czy utwardzoną? Dlaczego ma to znaczenie? Przede wszystkim z uwagi na to, że kiepskiej jakości droga może być utrapieniem dla samochodu, mieszkanie przy głównej drodze to źródło hałasu, jazda prywatną drogą wymaga ustalenia służebności.

Jeśli znajdzie się godną uwagi nieruchomość w Bielsku-Białej, wówczas należy poprosić właściciela o projekt. To z niego można dowiedzieć się, z jakich materiałów został wykonany dom, a także jaka jest powierzchnia poszczególnych pomieszczeń.

To nie wszystko. Istotny jest również stan techniczny budynku. Należy sprawdzić dach, kominy, okna, drzwi, elewację, stan tynków i farb, a więc i to, jak działa wentylacja. Jeśli ściany są popękane, wówczas może się okazać, że źle wykonano fundamenty. Taki dom lepiej jest sobie odpuścić. W przypadku domu drewnianego, jeśli zauważy się insekt, które żywią się drewnem – to również nie jest dobra nieruchomość do zakupu.

Stan glazury, terakoty, armatury – to kwestia osobista. Większość osób i tak będzie chciała wszystko pozmieniać. Kluczowe jest bardziej to, z czego są wykonane instalacje i jakie jest ciśnienie wody i gazu.

W zasadzie wszelkie budowlane aspekty, które budzą wątpliwości laika, powinny już przestrzec przed zakupem danej nieruchomości. Dobrą praktyką jest skorzystanie z usług Inspektora Nadzoru Budowlanego. Koszt jego wynajęcia w porównaniu do późniejszych ewentualnych napraw, jest znikomy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!