Jesteś zawodowym kierowcą? Sprawdź jak unikać najczęstszych dolegliwości związanych z tym zawodem

Brak komentarzy

Praca zawodowego kierowcy wydaje się niektórym osobom całkiem wygodna i przyjemna. Można spędzać godziny za kółkiem, pracować na własny rachunek, nie kontaktować się z ludźmi. Okazuje się jednak, że ten zawód, jak niemal wszystkie inne, może być źródłem specyficznych dolegliwości, charakterystycznych przede wszystkim dla kierowców. Jeśli już się pojawią, mogą być źródłem sporych problemów. Dlatego też warto zadbać o profilaktykę.

Wiele godzin każdego dnia spędzonych za kółkiem na pewno nie sprzyja naszej kondycji i sylwetce. Częstym problemem kierowców jest nadwaga lub otyłość, które wynikają nie tylko z braku codziennego ruchu, ale również z niewłaściwej diety. Kierowcy nie odżywiają się regularnie, często korzystają z barów i restauracji typu fast food, w których jedzenie ocieka tłuszczem i nie jest zbyt bogate w wartości odżywcze. Nadwaga i otyłość są natomiast wstępem do wielu innych chorób – miażdżycy, nadciśnienia, zbyt wysokiego cholesterolu, a także problemów z narządami ruchu. Warto więc zadbać o to, by w czasie wolnym spędzać czas aktywnie, uprawiać jakiś sport, a nie odpoczywać na kanapie przed telewizorem. W miarę możliwości dobrze jest również zmienić dietę na lepszą – nawet w kiepskich restauracjach można znaleźć potrawy, które są w miarę zdrowe i wartościowe.

Poważne problemy z kręgosłupem

Wielogodzinne siedzenie za kółkiem w jednej pozycji nie sprzyja również naszym plecom. Nic w tym dziwnego – nacisk na kręgi jest wtedy dosyć spory, nie mamy możliwości rozprostowania się czy nawet wykonania kilku ćwiczeń rozciągających. Kierowcy po kilkunastu latach pracy narzekają na zwyrodnienia, bóle pleców, wypadające dyski, rwę kulszową, a także wiele innych dolegliwości. W tej kwestii również ważna jest profilaktyka oraz dbanie o siebie w czasie wolnym. Jeśli za kółkiem nie mamy możliwości aktywnego ćwiczenia, zróbmy to na postoju. Im więcej czasu poświęcimy na aktywność fizyczną, tym później zaczną pojawiać się efekty jej braku. Problemy z kręgosłupem, jeśli już się pojawią, wymagają specjalistycznego leczenia. Bóle pleców same nie przejdą, a regularne sięganie po tabletki przeciwbólowe nie załatwi sprawy. Przyda się kontakt z lekarzem specjalistą, który może przepisać bardziej skuteczne leki niż środki przeciwbólowe bądź też zalecić rehabilitację. W skrajnych przypadkach może się też okazać, że konieczne będzie zrezygnowanie, dla własnego zdrowia, z dotychczas wykonywanego zawodu.

Szybki kontakt ze specjalistą

W dzisiejszych czasach kierowcy wcale nie muszą czekać, aż przyjadą do domu, aby skontaktować się z lekarzem specjalistą. Teleporady to wygodne rozwiązanie dla osób, które są przez wiele dni w trasie i nie mają możliwości umówienia się z lekarzem w formie tradycyjnej wizyty w gabinecie. Dzięki teleporadzie można porozmawiać z lekarzem praktycznie wszędzie – nawet w czasie postoju gdzieś na parkingu. Specjalista na podstawie wymienionych dolegliwości bardzo często jest w stanie postawić diagnozę i przepisać właściwe leki. Nie trzeba już korzystać z recept papierowych – wirtualna erecepta zostanie zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta, a kierowca może ją zrealizować w dowolnej aptece. Receptą jest czterocyfrowy kod, który otrzymuje się w postaci smsa lub maila. Należy podać go w aptece razem z numerem PESEL i na tej podstawie zostaną nam wydane odpowiednie leki. Dzięki tak wygodnemu rozwiązaniu nie trzeba czekać na zakończenie długiej trasy, by zacząć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!