Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy zabierać się za pisanie listu motywacyjnego, pomyśl o jego roli w procesie rekrutacyjnym. Jego zadaniem będzie przekonanie pracodawcy, że jesteś najlepsza osobą na oferowane przez niego stanowisko. Mając taką świadomość, poświęć czas na stworzenie dobrego listu motywacyjnego. Pisząc pamiętaj, by zawrzeć w nim najważniejsze informacje o sobie.

Najważniejsze: uważnie czytaj oferty pracy

Na atrakcyjne oferty pracy publikowane m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl odpowiada z reguły wielu kandydatów. Rekruterzy nie są w stanie spotkać się z każdym z nich osobiście, więc na podstawie nadesłanych dokumentów aplikacyjnych decydują, kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Podstawą w takich przypadkach jest CV. Czasem jednak wymagany jest również list motywacyjny.
Już na starcie procesu rekrutacji musisz udowodnić, że oferowana praca jest stworzona dla Ciebie. Jeśli więc wymagany jest list motywacyjny, nie unikaj jego napisania. Swoją motywację do działania potraktuj, jako atut i wspomnij o tym w dokumencie. Napisz, jak trudno było zabrać się za jego napisanie, co pomogło Ci w dopełnieniu tej formalności i jakie doświadczenie przy tym zdobyłeś.

Odnieś się do firmy, do której aplikujesz

Pamiętaj, by list motywacyjny pisać z myślą o konkretnej firmie i stanowisku, które chcesz w niej zająć. Odwołuj się do branży, w jakiej funkcjonuje i umieść w niej swoje kompetencje. Przywołuj konkretne argumenty i przykłady swoich dotychczasowych sukcesów. Przekonaj pracodawcę, że jego firma potrzebuje Twojego doświadczenia zawodowego i umiejętności.
Pamiętaj, by trzymać się tylko istotnych faktów. Od samego początku nie pozostawiaj złudzeń, że jesteś profesjonalistą. Pisz tylko prawdę. Jakiekolwiek koloryzowanie i wybujała fantazja odnoszące się do kompetencji szybko zostaną zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!