Nierzetelni i oporni najemcy – jak sobie z nimi radzić?

Brak komentarzy

Tak naprawdę nigdy nie wiemy na jakiego najemcę przyszło nam trawić. Chcesz mieć sytuację pod kontrolą? Sprawdź, jak radzić sobie z opornymi i nierzetelnymi najemcami.

Nie jest tajemnicą, że nawet najmilszy i najbardziej uprzejmy najemca może bez skrupułów działać na szkodę wynajmującego. Niepłacenie czynszu, brak kontaktu i chęci współpracy, a nawet dewastacja mieszkania, są przykrą codziennością setek ludzi wynajmujących mieszkanie. Zobacz, jak poradzić sobie, gdy najemca nie chce współpracować.

Nierzetelny najemca – jak się przed nim zabezpieczyć?

Odpowiednio skonstruowana umowa ma znaczenie

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia się przed nieuczciwymi najemcami jest odpowiednio skonstruowana umowa najmu. Umowa najmu powinna być skonstruowana przez prawnika lub z jego pomocą.

Konstruując umowę najmu należy uwzględnić takie aspekty jak ogólny stan mieszkania oraz dokładny stan każdego z pomieszczeń, w tym poszczególnych mebli w dniu podpisania umowy między stronami.

Równie istotne jest określenie obowiązków zarówno najemcy jak i wynajmującego. Kluczowy jest dokładny opis obowiązków każdej ze stron oraz termin, w którym powinny zostać one dopełnione. Nie należy zapominać o dokładnym opisie konsekwencji niedopełnienia opisanych w umowie obowiązków.

Postawa wynajmującego nieustannie pozostaje kluczowa

Niestety najemcy mają tendencje do nieustannego testowania wynajmujących, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy wynajmu. Właśnie dlatego stanowcze wyznaczanie granic, jasne komunikaty, a także konsekwencja to jest to, co powinien sobą reprezentować wynajmujący.

Prawdą jest, że nie należy zostawiać miejsca na luźne rozmowy, koleżeńskie pogaduszki, ani na odpuszczanie czy zacieranie granic. Dlaczego? Bowiem jest to idealna sytuacja dla najemcy, który uzna, że jeśli jest na stopie koleżeńskiej z wynajmującym to w sumie nie musi się aż tak pilnować, ani starać.

Twarde zasady i konsekwentny wynajmujący wzbudza respekt, co automatycznie zmusza najemcę do bezzwłocznego przestrzegania obowiązujących reguł. Nie bez powodu mówi się, że najemcę trzeba sobie w pewien sposób wychować.

Jak odzyskać należność od najemcy?

Na szczęście w wielu przypadkach ogólne zasady, zdecydowana postawa wynajmującego i jego konsekwencja wystarczą, aby nie było problemów z najemcą. Niestety wciąż zdarzają się przypadki, w których oporni najemcy nie dają za wygraną. Jak sobie z tym poradzić?

Aby odzyskać należność od najemcy należy nada utrzymywać zdecydowaną postawę. Regularne telefony z zapytaniem o dokładną datę spłacenia należności lub wizyty domowe mające na celu natychmiastowe odzyskanie pieniędzy, często przynoszą zamierzony skutek. W wielu przypadkach okazuje się, że zdecydowana postawa wynajmującego skutecznie i przede wszystkim na stałe przywracają najemcę do porządku. Co jednak zrobić, kiedy opór najemcy nie zna granic?

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji okazują się usługi prawnicze kancelarii prawnej, której windykacja należności od najemcy nie jest obca. Więcej informacji znajdziemy na stronie http://gptogatus.pl/uslugi-i-rozwiazania/zarzadzanie-wierzytelnosciami-i-windykacja-naleznosci/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!