Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do ocieplenia budynków to pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna. Jakie są ich właściwości i zalety? Czym się różnią? Który produkt wybrać do izolacji termicznej poddasza?
Ocieplenie pianką poliuretanową
Decydując się na ocieplenie wybranej przestrzeni (strychu, poddasza, konstrukcji budynku mieszkalnego czy przemysłowego) na terenie Dolnego Śląska, warto wybrać firmę z dużym doświadczeniem, która specjalizuje się w wykonywaniu izolacji natryskowej. Oscar-Bud to zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy od lat wykonują ocieplenia pianką PUR Wrocław. Jakie parametry i właściwości charakteryzują ten materiał?
- Bezpieczeństwo
Pianka poliuretanowa składa się z dwóch substancji – żywicy, czyli poliolu oraz utwardzacza (izocyjanianu), które podgrzewa się w specjalnej maszynie do określonej temperatury 30-40ºC. Chociaż oba składniki w trakcie natrysku mogą zagrażać zdrowiu aplikujących (dlatego ocieplenie pianką powinni przeprowadzać wyłącznie fachowcy), po wykonaniu izolacji opary neutralizują się, stając się obojętne dla żywych organizmów – ludzi i zwierząt.
- Termoizolacja
Pianka PUR otwartokomórkowa wykorzystywana podczas ocieplenia poddaszy wyróżnia się dobrą przewodnością cieplną. Jej współczynnik to λ = 0,035-0,038 W/(m.K).
- Lekkość i elastyczność
Pianka PUR jest lekka, dzięki czemu nie obciąża ocieplanej konstrukcji oraz elastyczna. Struktura materiału umożliwia dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc i wypełnienie wszelkich załamań, szczelin oraz nierówności.
- Paroprzepuszczalność i dobra akustyka
Pianka poliuretanowa przepuszcza parę wodną (wartość współczynnika: µ = 1,7-2,0). Ma również doskonałe właściwości akustyczne.
- Trwałość
Po aplikacji materiał nie zmienia swoich właściwości, dobrze trzyma się drewna oraz się nie kurczy.
Ocieplenie wełną mineralną
Do ocieplenia poddasza najczęściej używa się wełny mineralnej szklanej złożonej ze sztucznych włókien mineralnych (piasku kwarcowego i stłuczki szklanej). Wykorzystywane w trakcie produkcji materiału składniki nie są w żadnym stopniu groźne dla zdrowia i życia. Czym jeszcze wyróżnia się wełna mineralna?
- Termoizolacja
Wełna charakteryzuje się dobrą termoizolacją, zbliżoną do pianki otwartokomórkowej. Współczynnik przewodzenia ciepła to λ = 0,031-0,042 W/(m.K).
- Paroprzepuszczalność
Materiał doskonale przepuszcza parę wodną. Jej współczynnik to µ = 1,17-1,27.
- Trwałość
Wełna tak jak pianka nie zmienia swoich właściwości po aplikacji. Zamontowana właściwie wykazuje się dobrą termoizolacją także po wielu latach, niepoprawnie – może opadać w dół, tworząc tym samym szczeliny, przez które będzie się ulatniało ciepłe powietrze.
- Dobra akustyka
Wełna doskonale niweluje dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Pianka poliuretanowa czy wełna szklana?
Pianka czy wełna? Decyzja nie jest prosta, ponieważ oba produkty są dobre, wykazują się termoizolacją, trwałością i podobną przepuszczalnością pary wodnej. To, jaki materiał wybierzesz do izolacji poddasza, zatem zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Firmy wykonujące docieplenia pianką często w ofercie mają także inne usługi, jak np. elewacje Wrocław. Warto porozmawiać i uzyskać porady także w innym zakresie prac.