Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do ocieplenia budynków to pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna. Jakie są ich właściwości i zalety? Czym się różnią? Który produkt wybrać do izolacji termicznej poddasza?

 

Ocieplenie pianką poliuretanową

 

Decydując się na ocieplenie wybranej przestrzeni (strychu, poddasza, konstrukcji budynku mieszkalnego czy przemysłowego) na terenie Dolnego Śląska, warto wybrać firmę z dużym doświadczeniem, która specjalizuje się w wykonywaniu izolacji natryskowej. Oscar-Bud to zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy od lat wykonują ocieplenia pianką PUR Wrocław. Jakie parametry i właściwości charakteryzują ten materiał?

 

  1. Bezpieczeństwo

 

Pianka poliuretanowa składa się z dwóch substancji – żywicy, czyli poliolu oraz utwardzacza (izocyjanianu), które podgrzewa się w specjalnej maszynie do określonej temperatury 30-40ºC. Chociaż oba składniki w trakcie natrysku mogą zagrażać zdrowiu aplikujących (dlatego ocieplenie pianką powinni przeprowadzać wyłącznie fachowcy), po wykonaniu izolacji opary neutralizują się, stając się obojętne dla żywych organizmów – ludzi i zwierząt.

 

  1. Termoizolacja

 

Pianka PUR otwartokomórkowa wykorzystywana podczas ocieplenia poddaszy wyróżnia się dobrą przewodnością cieplną. Jej współczynnik to λ = 0,035-0,038 W/(m.K).

 

  1. Lekkość i elastyczność

 

Pianka PUR jest lekka, dzięki czemu nie obciąża ocieplanej konstrukcji oraz elastyczna. Struktura materiału umożliwia dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc i wypełnienie wszelkich załamań, szczelin oraz nierówności.

 

  1. Paroprzepuszczalność i dobra akustyka

 

Pianka poliuretanowa przepuszcza parę wodną (wartość współczynnika: µ = 1,7-2,0). Ma również doskonałe właściwości akustyczne.

 

  1. Trwałość

 

Po aplikacji materiał nie zmienia swoich właściwości, dobrze trzyma się drewna oraz się nie kurczy.

 

Ocieplenie wełną mineralną

 

Do ocieplenia poddasza najczęściej używa się wełny mineralnej szklanej złożonej ze sztucznych włókien mineralnych (piasku kwarcowego i stłuczki szklanej). Wykorzystywane w trakcie produkcji materiału składniki nie są w żadnym stopniu groźne dla zdrowia i życia. Czym jeszcze wyróżnia się wełna mineralna?

 

  1. Termoizolacja

 

Wełna charakteryzuje się dobrą termoizolacją, zbliżoną do pianki otwartokomórkowej. Współczynnik przewodzenia ciepła to λ = 0,031-0,042 W/(m.K).

 

  1. Paroprzepuszczalność

 

Materiał doskonale przepuszcza parę wodną. Jej współczynnik to µ = 1,17-1,27.

 

  1. Trwałość

 

Wełna tak jak pianka nie zmienia swoich właściwości po aplikacji. Zamontowana właściwie wykazuje się dobrą termoizolacją także po wielu latach, niepoprawnie – może opadać w dół, tworząc tym samym szczeliny, przez które będzie się ulatniało ciepłe powietrze.

 

  1. Dobra akustyka

 

Wełna doskonale niweluje dźwięki dochodzące z zewnątrz.

 

Pianka poliuretanowa czy wełna szklana?

 

Pianka czy wełna? Decyzja nie jest prosta, ponieważ oba produkty są dobre, wykazują się termoizolacją, trwałością i podobną przepuszczalnością pary wodnej. To, jaki materiał wybierzesz do izolacji poddasza, zatem zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Firmy wykonujące docieplenia pianką często w ofercie mają także inne usługi, jak np. elewacje Wrocław. Warto porozmawiać i uzyskać porady także w innym zakresie prac.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!