Stare domy mają złą reputację, prawda? Psują się. Są przewiewne. Mogą być drogie w utrzymaniu i bardzo drogie w ogrzewaniu. Ale to nie musi być historia twojego domu. Opcje ogrzewania w starych domach uległy poprawie, a dla starszych domów istnieje wiele wydajnych opcji – a jakie możliwości daje współczesna termomodernizacja – o tym możesz przeczytać coś więcej tutaj: https://purios.com/blog/termomodernizacja-dofinansowanie-na-ocieplanie-domu. A jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na sfinansowanie nowego systemu grzewczego? Nie obawiaj się: wciąż istnieją dobre sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania starszego domu.

Jak ogrzać duży stary dom?

Po pierwsze, główne wyzwanie związane z ogrzewaniem starszego domu: koszt. Ile w ogóle kosztuje ogrzanie starego domu? Cena ogrzewania domu jest dość zróżnicowana i zależy od tego, gdzie się znajdujesz i jakie są koszty energii w Twojej okolicy, ale ogrzewanie – ogólnie rzecz biorąc – jest drogie. Według danych ogrzewanie domu zwykle stanowi około 42% rachunków za media. A jeśli posiadasz stary dom z przeciągami, wiesz, że twoje zimowe rachunki mogą naprawdę wzrosnąć.

Stare okna

Większość ludzi uważa, że ich stare okna są winne przeciągów w ich domu i jest to zrozumiałe. Firmy okienne wydały mnóstwo pieniędzy na przekonanie właścicieli domów, że ich okna są źródłem wszystkich problemów związanych z kontrolą klimatu.

Ale — niespodzianka! — okna zwykle nie są głównym winowajcą. W rzeczywistości istnieje wiele innych powodów, dla których w Twoim domu może być zimno (i prawdopodobnie osobiście się z nimi spotkałeś, jeśli posiadasz stary dom). Należy również zwrócić uwagę na coś jeszcze: jeśli twoje okna stanowią dużą część problemu, niekoniecznie oznacza to, że musisz je wymienić. W rzeczywistości prawdopodobnie nie powinieneś! W wielu przypadkach lepszą opcją jest uszczelnienie okien techniką do tego przeznaczoną.

Luki w konstrukcji Twojego domu

Stare domy są pełne dziur i szczelin, przez które może przedostać się zimne powietrze. Nie są to luki, które łatwo zauważyć, ale mimo to są – i mogą sprawić, że twój dom będzie w środku całkowicie lodowaty. Dlatego stare domy są przewiewne – konstrukcja jest stara i zdążyła się zepsuć (nawet w najlepszym starym domu). Zimne powietrze może dostać się przez strych, dziury w ścianach, ściany zewnętrzne i okna. A jeśli masz nieoczyszczony kominek z kominem, nie zdziw się, gdy siedzisz przy nim jest Ci zimni — to magnes na zimne powietrze.

Stara izolacja

Innym powszechnym problemem jest izolacja. W starszych domach często jest stara lub niskiej jakości, a w niektórych przypadkach może nawet nie istnieć. Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda twoja sytuacja izolacyjna, możesz poprosić o sprawdzenie tego przez profesjonalistę. Nie zapomnij również sprawdzić izolacji poddasza – to ważne, zanim jeszcze termomodernizacja starego domu stanie się faktem.

Niewydajny system grzewczy

Zimno w pokoju polega na tym, że czasami system ogrzewania po prostu nie jest w stanie ogrzać całego domu. W końcu stare domy były projektowane na stare systemy grzewcze. Często są ogrzewane za pomocą bojlerów i grzejników, które nie były prawidłowo serwisowane lub zużywają mnóstwo energii – tylko po to, by wpłynąć na marginalną różnicę w tym, jak czuje się Twój dom. Te starsze systemy grzewcze są również zasilane paliwami kopalnymi, co jest szkodliwe dla środowiska, jakości powietrza w Twoim domu i okolicy, a także zdrowia Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!