Być może części z Was wydaje się, że oświetlenie łazienki to sprawa, która jest bardzo prosta. Takie podejście do sprawy nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że każda sytuacja wymaga innego oświetlenia. Co przez to rozumieć? Można wymienić, chociażby relaksujący rytuał piękna w czasie kąpieli oraz poprawki makijażu. Dodatkowo oświetlenie łazienkowe rządzi się swoimi prawami.

Wprowadzenie do tematu

Kiedy mówimy o oświetleniu, niejednokrotnie przewija się temat nastrojowego półmroku. Trzeba jednak rozróżniać, że taki nastrojowy półmrok to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w przypadku łazienki. Co innego w sypialni, ale to temat na zupełnie inny tekst. Przechodząc do sedna — łazienka bezwzględnie musi zostać rozświetlona równomiernie. Pamiętajmy też, iż nie wolno zapomnieć o funkcjach poszczególnych stref pomieszczenia.

Przejdźmy teraz do sprawiedliwego obdzielenia wnętrza światłem. Jest to zadanie należące do obowiązków ogólnej, górnej lampy. Niemniej nie zapominajmy, iż zdarza się, że znaczenie ma moc. Moc liczy się choćby przy lustrze lub prysznicu. Na pewno zastanawiacie się nad tym, co w takim razie zrobić? Najkrócej rzecz ujmując, koniecznym rozwiązaniem jest postawienie na dodatkowe środki (oświetlenie punktowe).

Co jeszcze wiemy?

lazienkiabcSkoro wprowadzenie do tematu jest już za nami, nie pozostaje nic innego, jak przejść do konkretów (ale nie tylko). Wypada jednak od razu zaznaczyć, że nie sposób odnieść się do każdej kwestii, oświetlenie to bardzo szeroki temat. Na pewno jednak należy powiedzieć, iż w łazience nie sprawdzi się oświetlenie z innych pomieszczeń. Jeżeli są osoby uważające inaczej, wypada liczyć się z dramatycznymi konsekwencjami. Łazienka charakteryzuje się tym, że nieodzowny jest komfort oraz swoboda ruchu. Co bardzo ważne, nie ma mowy o półśrodkach. Kiedy cokolwiek ogranicza komfort oraz swobodę ruchu, zagrożenie istnieje. Przykładem mogą być m.in. nisko zwisające lampy na długich kablach. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy duże mieszkanie (duży dom). Jeżeli chodzi o szczegóły, nie sposób dokładnie określić całą sprawę, musicie Państwo samodzielnie dokonać prawidłowej oceny.

Nie wolno zapomnieć o tym, iż konieczny jest plan. Można powiedzieć, że w oświetleniu łazienkowym istotne znaczenie ma postępowanie zgodnie z planem. Najlepiej będzie wymienić te postępowanie w punktach, oto one:

  1. Strefy powinny zostać oświetlone zgodnie z tym, jak przedstawiają się potrzeby.
  2. Siła strumienia świetlnego powinna być regulowana w sposób precyzyjny.
  3. Rozwiązania dedykowane warunkom pracy, które są specyficzne (opcjonalne)

Skoro plan już za nami to nie pozostaje nic innego, jak przejść do realizacji. Tutaj jednak los przechodzi do Waszych rąk. Musicie samodzielnie podsumować tekst i zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie jest odpowiednie. Kiedy to zrobicie, nie powinno być żadnych problemów. Gdyby było inaczej, pamiętajcie, że zawsze są jeszcze fachowcy od aranżacji (niestety jednak wtedy trzeba dodatkowo zapłacić).

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://www.strefalamp.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!