Dynia – jak i bezpośrednio związane z nią pestki dyni, posiadają bogatą i niezwykle odległą historię. Jej właściwości znane były już na kilka tysięcy lat p.n.e. Już Indianie znaleźli zastosowanie dyni w medycynie, kulinariach i swojego rodzaju rytuałach. Już w tamtych czasach pestki dyni były stosowane do przeciwdziałania wielu chorobom. W dawnych czasach dynia miała również charakter symboliczny. Miała ona chronić przed niespodziewanymi wydatkami. Stosowano ją również jako afrodyzjak. W niektórych krajach dynia jest naturalnym i tradycyjnym składnikiem diety.

 

Właściwości oleju z pestek dyni

 

Badania wykazują, że pestki dyni posiadają ogromne bogactwo w wszelkiego rodzaju związki i witaminy, które powodują wszelakie, pozytywne przeciwdziałania. Związki Trójterpenowe zawarte w pestkach dyni wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwwrzodowe oraz przeciwpasożytnicze. W pestkach dyni znajduje się mniej więcej 35 procent oleju w którym znajdują się fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. W skład tych kwasów wchodzą między innymi kwas oleinowy i linolowy. Nie można tutaj zapomnieć także o mniejszej ilości kwasu palmitynowego i stearynowego. Olej z pestek dyni jest bogaty w szeroki zakres witamin – B1, B2, B3, A, C, D, E. Pestki dyni są także źródłem wielu innych związków. Dzięki temu olejowi dostarczamy do organizmu między innymi fitosteryny, cytruliny, potas, selen czy fitosterol. Obecność przeciwutleniaczy w pozytywny sposób wpływa na starzenie się, wszelkie uszkodzenia DNA czy naszą odporność.

 

Zastosowanie oleju z pestek dyni

 

Olej z pestek dyni ma ogromne i bardzo szerokie zastosowanie w suplementacji i medycynie. Wspomaga leczenie dużej ilości chorób i schorzeń. Bardzo często polecany jest w walce z problemami z układem czy pęcherzem moczowym. Ponadto olej ten pomaga eliminować pasożyty z układu pokarmowego. Posiada szerokie zastosowanie przeciwzapalne i przeciwwrzodowe – w przypadku wrzodów na błonie śluzowej żołądka. Ma zbawienne działanie na poziom cholesterolu w surowicy krwi. Znajduje swoje miejsce w diecie przeciwdziałającej chorobie AIDS, a także we wszelkich problemach z układem pokarmowym – jest świetnym suplementem na zaparcia. Olej z pestek dyni stosowany jest nie tylko w medycynie. Świetnie sprawuje się zarówno w kuchni. W wielu krajach jest naturalnym dodatkiem do sałatek czy sosów. Znajduje się również w wielu dietach opierających się na zasadzie łatwostrawności. Mając to na uwadze należy pamiętać aby olej przechowywać w chłodnym miejscu – podgrzany traci wszelkie swoje właściwości. Kolejną niesamowitą cechą tego oleju jest jego zastosowanie w kosmetologii. Jest składnikiem wielu kremów które posiadają właściwości regeneracyjne i nawilżające – jest wielbiony przede wszystkim przez Panie z cerą suchą i zmęczoną. Ma on również, już wcześniej wspominany, efekt przeciwstarzeniowy. Dla nastolatków ma jak najbardziej pozytywny wpływ na zmiejszenie trądziku. Jednak jednym z najważniejszych zastosowań oleju z pestek dyni jest jego wpływ na pasożyty. Wypływa on na eliminację tasiemca, glisty czy owsików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!