Kurs na rekrutera online jest coraz chętnie wybierany. Oferty pracy skierowane do specjalistów ds. pojawią się regularnie, a jak przewidują eksperci, zapotrzebowanie na rekruterówbędzie rosło. Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby pracować w branży HR? Kto sprawdzi się na tym stanowisku?

Kurs na rekrutera online – dla kogo jest przeznaczony?

Nie ma jednej grupy osób, które mogą brać udział z kursu na rekrutera online. Jednym wymaganiem jest pełnoletności oraz minimum średnie wykształcanie. Mogą korzystać z niego zarówno osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, jak i te, które chcą coś zmienić, szukają nowego zawodu. To dobra opcja dla absolwentów, którzy nie mają doświadczenia. Zdalny kurs z rekrutacji wpisany w CV na pewno pozwoli się wyróżnić i pokonać innych kandydatów. Pracodawcy cenią osoby, które się szkolą, uczą, dbają o swój rozwój. Osoby bezrobotne, dzięki ukończeniu kursu, mogą bez trudu znaleźć pracę i odmienić swoje życie. Warto jednak pamiętać, że praca w zawodzie rekrutera wymaga nie tylko wiedzy, ale i odpowiednich kompetencje. Osoby, które chcą związać się z branża HR powinny mieć dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne, ponieważ praca opiera się na nieustannym kontakcie z różnymi ludźmi (więcej o tym m.in. tutaj: https://spd2.pl/course/szkolenie-online-specjalista-do-spraw-rekrutacji-z-zaswiadczeniem-men/). Wymagana jest dokładność, skrupulatność, umiejętność organizacji pracy. Rekruterzy muszą być gotowi na pracę w stresie i pod presją czasu. Bywa, że obowiązki nakładają się na siebie, dlatego trzeba umieć wybierać priorytety. Ważna jest chęć do ciągłej nauki. W tym zawodzie nieustannie się coś zmienia, trzeba być na bieżąco z przepisami, nie można bazować na raz zdobytej wiedzy. Praca jest ciekawa, dlatego warto szkolić się w tym kierunku.

Czym zajmuje się rekruter?

Jak sama nazwa wskazuje, rekruter to specjalista, który zajmuje się całym procesem rekrutacji, począwszy od stworzenia odpowiedniego ogłoszenia, po przeglądanie CV, przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych, a na zatrudnieniu pracownika kończąc. Pracodawcy wymagają, aby rekruterzy zajmowali się wyszukiwaniem prawdziwych talentów, osób, które przyczyną się do sukcesu firmy. Warto jednak pamiętać, że na obowiązki specjalisty ds. rekrutacji nie kończą się za zatrudnieniu odpowiedniej osoby. Zadania HR-owców są o wiele obszerniejsze. Zajmują się również dbaniem o rozwój pracowników, typowaniem kandydatów na odpowiednie szkolenia, sprawdzaniem, jaka dana osoba sprawdza się na swoim stanowisku. Do ich obowiązków należy również, szukanie sposobów do motywowania pracowników, organizowanie różnego typu benefitów, dbanie o dobrą atmosferę w firmie. Rekruterzy powinni rozwiązywać pojawiające się konflikty, często pełnią rolę łącznika między szefem a pracownikami niższego szczebla. Obowiązki rekrutera mogą się nieco różnić, zależą od wielości oraz profilu firmy. Niezależnie od tego, praca jest ciekawa, nie ma w niej miejsca na nudę, umożliwia rozwój.

Jak wygląda kurs na rekrutera online?

Aby wziąć udział w kursach online, wystarczy tylko komputer lub smartfon z dostępem do internetu. Zdalne kursy dla rekruterów mogą być prowadzone na dwa sposoby, tzn. w sposób synchroniczny i asynchroniczny. Ten pierwszy odbywa się w czasie rzeczywistym, umożliwia kontakt na żywo z wykładowcą i innymi kursantami. Wymaga większej dyspozycyjności, ponieważ zajęcia odbywają się w określonym czasie. Kursy asynchroniczne są przygotowane wcześniej, a kursanci otrzymują do nich dostęp po uiszczeniu opłaty. Ta forma jest bardzo wygodna, pozwala na naukę w dowolnym czasie, w swoim tempie. Kursanci mogą korzystać z różnorodnych materiałów, np. plików w formie pdf., nagranych wykładów, materiałów audio, prezentacji, ćwiczeń, testów. Do lekcji można wielokrotnie wracać, a dzięki temu dobrze utrwalać wiedzę. Nie ma określonego czasu na ukończenie kursu. Każdy uczestnik może przejść wszystkie tematy w swoim czasie. Wiele kursów kończy się testem, który pozwala sprawdzić stopień zdobytej wiedzy. Wartościowe szkolenia online kończą się wydaniem zaświadczenia MEN, upoważniającego do pracy w zawodzie Specjalisty ds. rekrutacji pracowników. Możliwe jest również uzyskanie certyfikatów, pozwalających na pracę poza granicami Polski (więcej o tym m.in. tutaj: https://szkoleniaikursyonline.pl/kursy-online-z-zaswiadczeniem-men/). Uczestnicy otrzymują dokumenty, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej, wysłanej pocztą na podany adres.

Program kursów online dla rekruterów

Program kurów na rekrutera online może się nieco różnić w zależności od wybranego szkolenia. Zazwyczaj jednak poruszane zagadnienia są podobne, ponieważ muszą poruszać tematy związane z rekrutacją pracowników. Główne tematy, które są omawiane to:

 • Etapy procesów rekrutacyjnych,
 • Potrzeby personalne w danej firmie,
 • Opisy stanowisk,
 • Profile kandydatów,
 • Metody selekcji kandydatów,
 • Jak i gdzie szukać wartościowych pracowników,
 • Ocena dokumentów aplikacyjnych,
 • Rozmowa kwalifikacyjna stacjonarna i online,
 • Wprowadzenie nowego pracownika do organizacji,
 • Dbanie o rozwój pracowników,
 • Systemy motywacyjne,
 • Wzmocnienie kompetencji miękkich.

Odbycie kursu online pozwala na zdobycie potrzebnej wiedzy na temat rekrutacji i selekcji, umożliwia pracę na samodzielnych stanowiskach.Kurs na rekrutera online jest wygodną formą podnoszenia kwalifikacji. Pozwala na naukę każdemu, kto chce się rozwijać i szuka zawodu, na który jest duży popyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!