Opony całoroczne – o czym warto wiedzieć?

Brak komentarzy

Wymiana opon dwa razy w roku to obowiązek i konieczność, o której wielu kierowców zapomina. Dlatego też często zdarza się, że opony wymieniamy na zimowe już w pełni zimy, gdy pojawiają się trudne warunki na drodze oraz problemy z zapanowaniem nad autem. Dobrą alternatywą dla niektórych kierowców może być wybór opon całorocznych. Są one tak skonstruowane, że zapewniają bezpieczną jazdę zarówno latem, jak i zimą.

Większość kierowców korzysta z opon sezonowych, letnich i zimowych, które zmienia się dwa razy w roku. Opony zimowe, jak na przykład opony zimowe 185/65 r15 są tak skonstruowane, aby zapewniały bezpieczną jazdę w niskich temperaturach. Zawierają specjalną mieszankę gumy, krzemionki i silikonu, dzięki czemu nawet przy mrozach można mieć gwarancję dobrej przyczepności. Bieżnik opon ma liczne rowki i nacięcia, które ułatwiają odprowadzanie wody i jazdę po błocie. Opony letnie mają natomiast mniej nacięć i rowków, są wykonane z dużo twardszej mieszanki, co zapewnia dobrą przyczepność na rozgrzanym asfalcie. Niestety, nie nadają się do jazdy zimą – na mrozie szybko twardnieją, rowki wypełniają się śniegiem, a przez to znacznie wydłuża się droga hamowania. Bezpieczeństwo więc maleje. Nie ma więc możliwości, by na oponach letnich jeździć bezpiecznie zimą i odwrotnie – opony zimowe nie nadają się do jazdy latem. Wymiana opon dwa razy w roku bywa problemowa i czasem o niej zapominamy, dlatego też producenci opon mają w swojej ofercie także opony całoroczne, nazywane również wielosezonowymi.

Kiedy warto zainwestować w opony całoroczne?

Opony całoroczne stanowią kompromis między oponami letnimi i zimowymi. Ich konstrukcja i sposób wykonania pozwalają na jazdę zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Zimą, podczas jazdy na mrozie, opony całoroczne nie twardnieją tak, jak typowe opony zimowe. Są jednak mniej elastyczne niż typowe opony zimowe – ich przyczepność nie jest więc tak dobra w warunkach mrozu. Z roku na rok jednak oferta producentów opon w tym zakresie się powiększa, a mieszanki, z których tworzone są opony całoroczne są sukcesywnie ulepszane i udoskonalane. Dlatego też opony wielosezonowe cieszą się obecnie dużo większą popularnością niż jeszcze kilkanaście lat temu. Opony całoroczne warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy z samochodu korzystamy przede wszystkim do jazdy po mieście, jeździmy ostrożnie, nie wypuszczamy się w liczące kilkaset kilometrów trasy. Kierowcy, którzy jeżdżą dosyć intensywnie przez cały rok, preferują dynamiczną jazdę w różnych warunkach atmosferycznych, powinny jednak wybierać opony sezonowe, które w trudniejszych warunkach zapewniają zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak wybierać opony całoroczne?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego producenta czy model opon całorocznych, dobrze jest zapoznać się nieco z tym sektorem rynku oponiarskiego. Opony wielosezonowe można podzielić pod względem jakości na trzy klasy – premium, średnią i ekonomiczną. Podział zależy przede wszystkim od jakości, poziomu technologicznego i użytych materiałów, a także oczywiście od ceny. Jeśli zależy Tobie na bezpieczeństwie, zdecydowanie warto celować w rozwiązania z klasy premium. Są najdroższe, ale również najbardziej bezpieczne. Do ich produkcji wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne i świetne materiały, a także zajmują nieustannie wysokie miejsca we wszelkich rankingach najlepszych opon. Opony do auta są produktem, od którego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze, dlatego też na tych rozwiązaniach na pewno nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!