Opóźnienia w spłacie kredytu – na co mają wpływ w przyszłości?

Brak komentarzy

Mieszkańcy Bielska-Białej chętnie sięgają po kredyty i pożyczki. Nic w tym dziwnego, produkty finansowe są obecnie łatwo dostępne, można więc wziąć kredyt na samochód, wakacje czy umeblowanie mieszkania. Wiele osób bierze też kredyty hipoteczne, gdyż są one jedynym sposobem na zamieszkanie we własnym M. Zawsze jednak już na etapie wnioskowania trzeba mieć pewność, że bez problemu będziemy spłacać swoje zobowiązania.

Nadmierne zakredytowanie to problem mieszkańców wielu miast i nie tylko. Także wielu mieszkańców Bielska-Białej ma problemy z terminowym regulowaniem swoich należności. Widoczne jest to między innymi w poszukiwaniu oferty pożyczek pozabankowych, często na spłatę aktualnych zobowiązań. Niestety, kredyt czy pożyczka na spłatę innych pożyczek to kiepskie rozwiązanie i sposób na powiększenie pętli finansowej i spirali zadłużenia. Do pożyczania warto podchodzić odpowiedzialnie, gdyż nieterminowe spłacanie kredytów ma swoje konsekwencje.

Rosną koszty kredytu

Przy nieterminowej spłacie przede wszystkim powiększają się koszty kredytu. Trzeba bowiem pamiętać, że po terminie, w którym rata była do spłacenia, bank zaczyna naliczać odsetki za zwłokę. Im później uregulujemy należność, tym wyższe będą odsetki karne. Trzeba też mieć świadomość, że spłaty raty nie można odkładać w nieskończoność. Banki dosyć szybko przechodzą do działań windykacyjnych, wypowiadają też umowy kredytowe osobom, które nie regulują rat w terminie. A wtedy konieczne jest spłacenie od razu całego kredytu. Większość kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą jednej czy dwóch rat, tym bardziej ma problemy ze spłaceniem całego kredytu naraz. Szybko więc pojawiają się zajęcia komornicze, egzekucje oraz wpisy do wszystkich możliwych rejestrów dłużników. A wtedy na wiele lat zamykają się możliwości sięgnięcia po kredyt w jakimkolwiek banku.

Informacja o zadłużeniu nie ginie

Wszystkie nasze zobowiązania, nie tylko w bankach, ale też chociażby zakupy na raty, trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje o aktualnie spłacanych kredytach, a także o spłaconych zobowiązaniach, również z adnotacjami na temat terminowych i nieterminowych płatności. Możesz sprawdzić czy jesteś w BIK w łatwy sposób przez Internet. Jeśli spłacaliśmy kredyt nieterminowo, to nawet, jeśli w końcu go spłacimy, informacja o nierzetelnym regulowaniu należności pozostanie w systemie na długi czas. Może to w przyszłości utrudnić sięgnięcie po jakiś inny produkt kredytowy. Banki, które oceniają wnioski kredytowe, weryfikują bowiem swoich klientów w BIK i mają wgląd do tego, jak wyglądały ich spłaty rat w przyszłości. Jeśli przez długi czas spłacaliśmy raty z opóźnieniem, bank może nam odmówić przyznania kolejnego kredytu. Instytucje finansowe nie chcą bowiem ryzykować i udzielać kredytowania wnioskodawcom, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania. Gdy nie spłacamy naszych rat w terminie, musimy więc mieć świadomość, że to działanie pozostawi swój ślad w dokumentach i systemach na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!