Brak konkretnego i ujednoliconego szablonu zamieszczania ogłoszeń w sieci sprawia, że na portalach z ofertami pracy w ostatnich latach wzrosła liczba oszustów i naciągaczy. W podstępny sposób mogą oni nie tylko wyłudzać dane osobowe z CV, ale również wplątywać potencjalnych kandydatów w fikcyjne procesy rekrutacji.
Pracodawca, który nie istnieje
Niezależnie od portalu, z ogłoszeniami który wybierzemy (np. Pracuj.pl), powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pracodawcę, który zamieszcza dane ogłoszenie. Niepokój powinny wzbudzać ogłoszenia zamieszczane przez anonimy, np. oferta pracy od Ady, Tomka, Jurka. Takich osób nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Nie można również określić, czy działają oni w strukturze danej firmy, czy są pośrednikami. Najlepszym sposobem weryfikacji jest prośba o podanie konkretnego przedsiębiorstwa, z ramienia którego działa zleceniodawca. Podane informacje możemy sprawdzić w Internecie za pomocą np. ewidencji działalności gospodarczej.
Fikcyjny proces rekrutacji
Fikcyjny proces rekrutacji ma najczęściej miejsce w przypadku prac zdalnych, których finałem jest sporządzenie jakiegoś dzieła. Ogłoszeniodawca chce wówczas uzyskać od nas „próbkę twórczości” w postaci np. napisanego tekstu. Wątpliwości powinien budzić fakt niesporządzenia na tym etapie żadnej umowy, która zakładałaby wynagrodzenie. Co więcej, podejrzane będą wszelkie konwersacje odbywające się na portalu, na którym niemożliwe jest zweryfikowanie rozmówcy.
Krótkie i niejasne ogłoszenia o pracę
Wśród oszustów na portalach z ofertami pracy wykształciła się grupa tzw. leni, którzy nie przykładają się do treści samych ogłoszeń. Zlecają oni wówczas niejasne obowiązki, np. „zlecę napisanie długiego tekstu na wybrany temat” lub oferują pracę w oparciu o nieskonkretyzowaną umowę, np. „zatrudnię w oparciu o umowę”. Podejrzenia budzić powinna również lakoniczna forma, brak logotypów oraz sygnatur wiążących z daną firmą oraz skrzynka e-mail z niepopularną domeną.