Twoje dziecko płacze każdego wieczora godzinami, a płacz zmęczył cię do tego stopnia, że ​​masz ochotę dołączyć do dziecka. O co może chodzić Twojemu dziecku?

Noworodki płaczą i czasem stają się wybredne. Przez pierwsze 3 miesiące życia płaczą bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale kiedy dziecko, które jest zdrowe, nadal płacze – jest to oznaką kolki.

Kolka u niemowląt jest definiowana jako płacz przez:

  • ponad 3 godziny dziennie,
  • przez ponad 3 dni w tygodniu,
  • przez co najmniej 3 tygodnie.

Ale lekarze mogą zdiagnozować dziecko jako mające kolkę przed tym punktem. Kolka zwykle nie wskazuje na problemy zdrowotne i ostatecznie znika sama.

O kolce

Szacuje się, że nawet 40% wszystkich niemowląt ma kolkę. Zwykle rozpoczyna się między trzecim a szóstym tygodniem po urodzeniu i kończy się, gdy dziecko ma od 3 do 4 miesięcy. Jeśli po tym dziecko nadal płacze nadmiernie, można winić inny problem zdrowotny.

Oto kilka kluczowych faktów na temat kolki:

-Dzieci z kolką mają zdrowy odruch ssania i dobry apetyt, a poza tym są zdrowe i dobrze rosną. Zadzwoń do lekarza, jeśli twoje dziecko nie je zbyt chętnie, nie przybiera na wadze lub nie ma silnego odruchu ssania.
-Dzieci z kolką mogą pluć od czasu do czasu, tak jak robią to dzieci nie umęczone kolkami. Ale jeśli twoje dziecko wymiotuje i / lub traci na wadze, skontaktuj się z lekarzem. Wymioty to silne wyrzucanie treści żołądkowej przez usta, podczas gdy plucie to łatwy wypływ treści żołądkowej z ust. Wielokrotne wymioty nie są oznaką kolki.
-Dzieci z kolką zwykle mają normalne stolce (kupa). Jeśli twoje dziecko ma biegunkę lub krew w kale, skontaktuj się z lekarzem.

Co powoduje kolkę?

Lekarze nie są pewni, co powoduje kolkę. Sugerowano, że nietolerancja mleka krowiego jest potencjalnym winowajcą, ale lekarze obecnie uważają, że tak rzadko jest. Dzieci karmione piersią też mają kolkę – w takich przypadkach zmiany diety matki mogą złagodzić kolkę. Niektóre kobiety karmiące piersią uważają, że pozbycie się kofeiny w ich diecie pomaga, podczas gdy inne widzą poprawę, gdy eliminują produkty mleczne, sojowe, jajeczne lub pszeniczne. Więcej na ten temat znajdziesz na forach dla matek.

Niektóre niemowlęta również mają gazy, ale nie jest jasne, czy gaz powoduje kolkę, czy też dzieci wytwarzają gaz w wyniku połknięcia zbyt dużej ilości powietrza podczas płaczu.

Niektóre teorie sugerują, że kolka pojawia się, gdy pokarm przepływa zbyt szybko przez układ trawienny dziecka lub jest nie w pełni strawiony. Inne teorie mówią, że kolka jest spowodowana temperamentem dziecka, że ​​niektóre dzieci potrzebują trochę więcej czasu, aby przystosować się do świata lub że niektóre mają niezdiagnozowany refluks żołądkowo-przełykowy. Inne badania sugerują, że kolka może być wczesną postacią migreny. Stwierdzono również, że niemowlęta matek palących częściej mają kolkę.

Żadne pojedyncze leczenie nie wykazało, że kolka ustępuje. Ale istnieją sposoby, aby ułatwić życie zarówno sobie, jak i dziecku. Sposoby te znajdziesz tutaj: https://kolka-niemowleca.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!