Jednym z najważniejszych czynników w trakcie wybierania projektu nieruchomości są koszty. Decydując się na konkretną ofertę architekta, często zastanawiamy się, które pomieszczenia w budynku są potrzebne, a które warto wykluczyć, aby zaoszczędzić pieniądze. Jak na koszty wpływa wybudowanie piwnicy?

Czy warto zdecydować się na podpiwniczenie domu?

Piwnica w domu od lat spełnia głównie funkcje użytkowe. Jeszcze kilkanaście lat temu była wykorzystywana do przechowywania jedzenia – kiszonek, czy innych przetworów, a także paliwa, czyli węgla lub drewna do ogrzewania. Czasy się zmieniają, jednak potrzeby pozostają takie same, ale czy piwnica jest niezbędna do ich zaspokojenia?

Zdecydowanie nie. Przechowywanie różnych przetworów nie jest już konieczne, wystarczy do tego lodówka. Węgiel jest zastępowany surowcami odnawialnymi. Dlatego, żeby zdecydować się na podpiwniczenie, trzeba mieć naprawdę dobre powody. W innym przypadku będzie to po prostu niepotrzebny wydatek.

W jakich warunkach podpiwniczenie jest zasadne?

Często klienci zastanawiają się, czy warto wybrać ekonomiczny dom o zwartej bryle, czy bez? Kiedy opłaca się budowa domu podpiwniczonego? Piwnica może być niezbędnym elementem nieruchomości w szczególnych przypadkach. Najczęstszym powodem jest nachylenie terenu. Wymaga to od architektów stworzenia specjalnego projektu, który uwzględnia niestandardowy charakter terenu, na którym zostanie postawiony budynek.

Podpiwniczenie jest niezbędne, ponieważ stanowi najczęściej element garażu, a także chroni przed wodami gruntowymi, czy strumieniami wody lub innymi charakterystycznymi zjawiskami, które występują w przypadku nachylenia terenu. Podpiwniczenie może również okazać się niezbędne, jeżeli zamawiający prowadzi dodatkową działalność – warsztat, sklep lub lokal, w którym jest przetwarzana żywność. Takie przypadki należą jednak do mniejszości.

Czy dom z piwnicą może być ekonomiczny?

Skoro dom z podpiwniczeniem nie jest koniecznością, to czy jego ewentualna budowa wiąże się z dużymi kosztami? Nie, ponieważ architekci są przygotowani na takie ewentualności i proponują swoim klientom projekty domów z piwnicą o ekonomicznym charakterze, zarówno jeżeli chodzi o samą cenę projektu, jak i koszty związane z eksploatacją nieruchomości w późniejszych etapach. Dlatego budowanie nieruchomości z podpiwniczeniem nie musi koniecznie się wiązać ze znacznymi kosztami. Warto zdecydować się na projekty od dobrych architektów, którzy wiedzą jak wykonać plan o odpowiedniej jakości, pozwalający w pełni wykorzystać potencjał podpiwniczenia a równocześnie maksymalnie ograniczyć koszty związane z jego wykonaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!