Wiele osób nie wyobraża sobie aranżacji pokoju dziecięcego bez choćby niewielkich rozmiarów dywanu. Planujesz zakup dywanu dla swojej pociechy? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając dywan dla dziecka.

Wiele dzieci lubi bawić się na podłodze. Rozkładają swoje zabawki w całym pokoju, podłoga pełna jest rozmaitych dziecięcych przedmiotów. Dywan w pokoju dziecięcym jest ciekawym i praktycznym sposobem na wydzielenie przestrzeni do zabawy. Dzieci bardzo chętnie spędzają czas na miękkim puszystym dywanie. Wzorzysty, kolorowy dywan na pewno więc każdemu dziecku bardzo się spodoba. Z drugiej strony posiadanie dywanu w pokoju dziecięcym wiąże się z różnymi wyzwaniami, jednym z nich jest zachowanie go w czystości.

Jak dbać o czystość dywanu dziecięcego

Zazwyczaj dywan dziecięcy jest bardzo intensywnie użytkowany, zwłaszcza jeśli dziecko szczególnie upodobało sobie zabawy na podłodze. Częsty kontakt dziecka z powierzchnią dywanu naraża jego runo na częste i intensywne zabrudzenia. Dzieci dopiero uczą się zachowywania czystości, zatem ich dywan niewątpliwie częściej ubrudzony niż dywan w salonie czy sypialni rodziców. Mając to na uwadze warto kupować takie dywany, które są łatwe w czyszczeniu, należą do nich na przykład dywany wykonane z syntetycznej przędzy. Materiały tego typu stosunkowo łatwo się czyści. Najtrudniejsze do czyszczenia są dywany z długim, puszystym włosem, gdy w takie runo zaplącze się guma, jej usunięcie może być naprawdę bardzo problematyczne. Dlatego do pokoju dziecięcego najlepiej jest wybierać dywany luby wykładziny z gęstym ale jak najniższym runem. Dzięki temu łatwiej z niego usunąć łatwo przylepiające się gumy do żucia bądź plastelinę. Tego typu powierzchnie szybko i łatwo się odkurza, natomiast każdorazowe gruntowne wyczyszczenie włochatego dywanu jest kłopotliwe.

Posiadając w swoim domu różne dywany, warto zaopatrzyć się w różne środki, które ułatwiają szybkie usuwanie plam. Dobrze jest też zawczasu poznać trochę praktycznych metod na ich czyszczenie. Wiele plam da się łatwo usunąć roztworem wody z octem oraz szmatką z niewielką ilością czyszczącego detergentu. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń praktyczne okazuje się zastosowanie soli kuchennej, a nawet zmywacza do paznokci.

Wybierając dywan dla dziecka warto też pamiętać, że na jasnych powierzchniach brud i ślady zużycia są bardzo widoczne. Rozsądne jest zatem wybieranie spośród ciemniejszych wzorów. Optymalnym wyborem dla dzieci okazuje się najczęściej dywan antyalergiczny, bowiem właśnie w okresie dziecięcym powstają rozmaite uczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!