Policja Bielsko-BiałaPierwszy dzień szkoły to ważny dzień dla dzieci i rodziców. Z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych najmłodszych, Policja z Bielska-Białej chce uczestniczyć w powrocie uczniów do szkół. Podczas tego roku szkolnego Policja jak co roku będzie prowadzić w szkołach prelekcje dotyczące poprawnego zachowania się dzieci w różnych życiowych sytuacjach ale już teraz daje nam kilka porad:

Porady dotyczące dzieci:

  1. Dzieci powinny chodzić do swojej szkoły zawsze głównymi drogami, nie na skróty, nie miejscami którymi mało kto uczęszcza
  2. Jeżeli dziecko idzie ulicą bez chodnika, powinno się poruszać lewą stroną jezdni. Wieczorem natomiast koniecznie zakładamy odblaski!
  3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
  4. Jeżeli zaczepia Cię ktoś, kogo nie znasz, natychmiast zawiadom o tym swoich rodziców oraz nauczyciela w szkole.
  5. Jeżeli jakiś nieznajomy wręcza Ci pieniądze lub słodycze, nigdy nie bierz nic od niego! Zaalarmuj rodziców lub/i nauczyciela
  6. Jeżeli nosisz przy sobie klucze do mieszkania, noś je zawsze w miejscu, które jest niewidoczne dla obcych.
  7. Nigdy nie wsiadaj do samochodu z obcym człowiekiem, nawet jeżeli podaje się za znajomego Twoich rodziców!

Porady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym.
5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!