Pompy ciepła są urządzeniami, które w znaczny sposób mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Aby jednak tak się stało, muszą być one odpowiednio zamontowane. Sprawdź, o co zadbać przed ich instalacją.

Pompy ciepła, a energooszczędność

Pompy ciepła są uznawane za jedne z najbardziej energooszczędnych rozwiązań na rynku wykorzystując energię z odnawialnych źródeł ciepła, czyli wody, gruntu lub powietrza. Tym samym dają możliwość zredukowania kosztów ogrzewania nawet o 70%. Oprócz tego urządzenia te są łatwe w obsłudze i nie wymagają dodatkowego angażowania ich użytkowników. Chciałoby się powiedzieć – same plusy. Jak się jednak okazuje, diabeł tkwi w szczegółach i jeśli instalacja tego urządzenia nie zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób, decyzja o jego montażu może nam przynieść więcej szkód, niż korzyści. Warto więc zadbać o wszelkie formalności podczas prac jej wykonawcy.

Umowa pomiędzy wykonawcą, a inwestorem

Zadbajmy o to, aby umowa na wykonanie instalacji została spisana. Da to na pewność, że wykonawca jest pewnym dystrybutorem, a także jasno określimy harmonogram prac, ich koszty oraz warunki gwarancji. Będziemy mieli także prawo do egzekwowania ewentualnych roszczeń, jeśli ten nie wywiąże się należycie ze zlecenia.

Zadbaj o projekt wykonawczy

Instalacja pompy ciepła powinna być poprzedzona powstaniem kompleksowego projektu wykonawczego na podstawie którego urządzenie zostanie odpowiednio dostosowane do naszego budynku. Projekt będzie dokumentem, który znacznie ułatwi rozwiązanie ewentualnych kwestii spornych powstałych między nami, a wykonawcą.

Grunt, to solidny wykonawca

Warto wybierać firmy zaufane, które na swoim koncie mają wiele kompleksowo zrealizowanych instalacji. Unikajmy decyzji o wyborze kilku wykonawców. Warto, aby zarówno o kolektor gruntowy, pompownię i cały system ogrzewania podłogowego czy też grzejniki zadbała jedna ekipa.

Nie zapomnij o przeglądach

Gwarantem prawidłowego funkcjonowania pompy ciepła jest jej regularny przegląd techniczny. Zapytajmy więc firmę instalującą ją o to, jak często powinien się on odbywać i ściśle przestrzegajmy tych terminów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!