Klawiatura oryginalnie nie była produkowana z myślą o ożywaniu jej przy grach komputerowych. Prawda jest taka, że to właśnie gracze nadali jej tą określoną funkcję. W czasie, gdy ukazywały się pierwsze gry na PC, ich sterowanie było ograniczone zaledwie do kilku klawiszy, główną rolę odgrywały więc strzałki. Te cztery przyciski oprócz nawigacji po rozmaitych okienkach i tekście stały się więc popularną metodą sterowania w tych kilku pierwszych tytułach na komputery osobiste.

Nie zajęło jednak dużo czasu, aby kluczową rolę zaczęła odgrywać również mysz, przypisana z reguły do prawej ręki. W takim ułożeniu korzystanie ze staromodnych strzałek okazało się dość niewygodne, dlatego więc rozpoczęły się poszukiwania jakiegoś alternatywnego rozwiązania. Optymalne okazały się klawisze WASD, rozłożone podobnie co ich poprzednicy, jednak leżące na drugim końcu klawiatury, co pozwalało na komfortowe użytkowanie klawiatury i myszy jednocześnie.

Specjalizacja klawiatur.

Warto jest więc zdawać sobie sprawę, dlaczego przyjął się taki, a nie inny system sterowania. Ostatnimi laty na rynku pojawiły się specjalne, gamingowe klawiatury, gdzie wspomniane wcześniej przyciski WASD zostały specjalnie wyróżnione.

Nie gra to w gruncie rzeczy większej roli, ponieważ każdy szanujący się gracz dokładnie pamięta, jak należy ułożyć dłonie przez rozgrywką, jednak stanowi to przyjemny akcent. Bardziej wyspecjalizowane klawiatury idą o krok dalej i specjalnie wyrównują ten zestaw klawiszów. Wystarczy spojrzeć na klawiaturę, aby zorientować się, że litera W jest nieco wychylona na lewo w stosunku do reszty przycisków w rzędzie niżej. Nie stanowi to dużego utrapienia, jednak w przypadku zapalonych gamerów może być lekko irytujące, nie jest trudno jednak rozwiązać ten problem, wystarczy delikatnie zmienić aranżacje klawiatury. Inną kwestią jest to, że ciężko jest się przyzwyczaić do takich, nawet najmniejszych zmian, bowiem korzystając z klawiatury wykorzystujemy konkretny rodzaj pamięci, który pozwala nam, między innymi, pisać, nie zwracając uwagi na wybierane litery.

Jak i gdzie.

Powszechną wiedzą jest fakt, że klawiatury mechaniczne są przyjemniejsze w obsłudze niż ich membranowe odpowiedniki, dlatego więc warto wydać nieco więcej w celu zapewnienia sobie większego komfortu podczas grania. Nic nie zastąpi tych charakterystycznych kliknięć podczas pisania oraz wyraźnego, fizycznego odczucia wciskania klawiszów. Bielsko-Biała to średniej wielkości miasto, jednak nie brak w nim sklepów posiadających szeroki asortyment takich klawiatur.

Większość centrów handlowych zawiera przynajmniej jeden sklep z elektroniką, taki jak Media Markt czy Media Expert, w grę wchodzi też między innymi Saturn bądź pomniejsze sieci. Jeśli żadna z tych opcji z jakiegoś powodu nie jest odpowiednia, można też zdecydować się na zakup poprzez sklep internetowy https://gamera.pl/kategoria-produktu/klawiatury/, gdzie cały ten proces jest o wiele wygodniejszy i prostszy, a można go nawet wykonać nie ruszając się z fotela.

1 thought on “Poradnik gamera: w poszukiwaniu klawiatury idealnej. Na co zwrócić uwagę i gdzie można w Bielsku taką znaleźć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!