Poradnik triathlonisty: jak wprowadzić dwa trening dziennie w życie?

Brak komentarzy

Trening każdego dnia – to jest częścią wymagań każdego triathlonisty, szczególnie w przypadku sportowców ze starszej grupy wiekowej. Ale niestety nie kończy się to tylko wtedy, gdy masz więcej niż 7 sesji tygodniowo. Wielu sportowców w starszych grupach wiekowych rozwiązuje ten problem, trenując dwa razy dziennie, jednocześnie spędzając cały dzień w biurze. Treningi dwa razy dziennie mogą być konieczne, choć nie zawsze optymalne, jeśli:

  • jesteś ograniczony czasowo
  • nie radzisz sobie z dodatkowym stresem.

Jeśli właściwie to zrobisz, integracja podwójnej sesji dziennie to świetny sposób na przygotowanie się do nadchodzącego wyścigu i poprawę wydajności. Ale aby to zrealizować, trzeba bardzo dokładnie zmierzyć się z ich podejściem. Jeśli połączysz regularny trening o wartości 2 dni w ciągu jednego dnia, wkrótce się motywacyjnie wypalisz, utrudniasz powrót do zdrowia, a nawet możesz doznać obrażeń.

Jeśli chcesz realizować treningi dwa razy dziennie, ale nie wiesz, jak zacząć, pozwól, że przedstawię kilka strategii treningowych, które pomogą rozwiązać taką zagadkę.

Zaplanuj z wyprzedzeniem rutynę ćwiczeń dwa razy dziennie

Podobnie jak planujesz lub tworzysz ustrukturyzowaną cotygodniową sesję dla sesji jednodniowych, musisz zrobić to samo dla sesji sesji dwudniowych. Jeśli przypadkowo znajdziesz dodatkową godzinę w dowolnym dniu tygodnia, nie trenuj w późniejszym czasie. Może to nawet utrudnić Twój następny dzień treningu, który został zaplanowany wcześniej i ma wyższy priorytet.

Aby wdrożyć treningi dwa razy dziennie, najpierw dowiedz się, ile czasu możesz przeznaczyć każdego dnia. To największy powód, dla którego lepiej nastawić się na trening według czasu trwania, a nie odległości. Jeśli możesz przeznaczyć tylko 1 godzinę na określony dzień, trenuj rano. Jeśli możesz wycisnąć w dodatkowe 30 minut po pracy, zaplanuj odpowiednio, aby wykorzystać ten czas bez utrudniania regeneracji.

Zacznij zachowawczo

Na samym początku zacznij od zaledwie 1 podwójnego dnia w tygodniu i obserwuj, jak twoje ciało reaguje na stres. Drugi trening powinien być bardzo łatwy, a czas jego trwania nie powinien przekraczać 30 minut. W ten sposób pozwalasz swojemu ciału wchłonąć dodatkowy stres treningowy i przygotować go na większą objętość. Nie myśl o wyznaczeniu drugiego podwójnego dnia, zanim osiągniesz 8 tygodni. Po prostu zwalniaj i bądź cierpliwy przy stopniowej intensywności treningu.

Priorytetyzuj swoje sesje treningowe

Kiedy wdrażasz dwa treningi dziennie, ustaw sesję priorytetową na 1, a następnie sesję mniej ważną później. Zwykle sesje priorytetowe są bardziej wymagające, takie jak sesje interwałowe lub sesje o długiej wytrzymałości, a sesje drugorzędne to głównie ćwiczenia regeneracyjne lub zorientowane na technikę, takie jak ćwiczenia pływania lub ćwiczenia rytmu.

Jeśli jesteś poranną osobą, zrób trudniejszą sesję rano, a następnie łatwiejszą wieczorem. Jeśli wolisz zaplanować sesje priorytetowe wieczorem, upewnij się, że śpisz właściwie i wykonuj sesje dodatkowe wcześnie rano z pustym żołądkiem.

Artykuł powstał we współpracy z: https://rawnutrition.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!