Praca biurowa wbrew pozorom może być bardzo odczuwalna dla naszego organizmu. Głównie przez fakt, iż większość obowiązków wykonujemy siedząc. Nasze mięśnie przykurczają się, skracają bądź nadmiernie rozciągają. W ten sposób bardzo łatwo o chorobę zawodową bądź inny problem zdrowotny. Oto kilka wskazówek dla osób pracujących w biurze, w jaki sposób dbać o zdrowie.

Rób przerwy!

Przerwy w pracy biurowej powinny opierać się nie tylko na odpoczynku od pracy, lecz również ruchu. Wszelkie czynności takie jak np. posiłek powinny być wykonywane na stojąco. Jeśli już decydujemy się na siedzenie podczas przerwy pamiętajmy, aby opierać głowę, dając w ten sposób wytchnienie kręgosłupowi szyjnemu. Dobrym rozwiązaniem jest spacerowanie bądź rozciąganie się. Szybkie ćwiczenia pobudzające krążenie i rozprostowujące kończyny powinny podziałać doskonale.

Gotuj samemu i zdrowo

Praca biurowa sprzyja podjadaniu i spożywaniu gotowych posiłków. Aby temu zaradzić, powinniśmy sami przygotowywać posiłki. Najlepiej, jeśli będą one zrównoważone i przygotowywane z naturalnych, nieprzetworzonych składników. Unikać należy tzw. śmieciowego jedzenia, produktów odgrzewanych oraz błyskawicznych. W biurze podczas pracy warto również mieć ze sobą butelkę wody mineralnej, dzięki której uzupełnimy niezbędne płyny.

Wypoczywaj aktywnie

Codzienne siedzenie w biurze po kilka godzin dziennie po jakimś czasie może doprowadzić do szeregu wad postawy i problemów zdrowotnych. Aby ich unikać i minimalizować skutki m.in. wpływu światła sztucznego na oczy, powinniśmy aktywnie wypoczywać. Warto zapisać się na siłownię, zacząć biegać bądź przynajmniej zrezygnować z używek na rzecz spacerów. Wolny czas po pracy możemy również spędzać na podróżach, w których dominuje ruch. Mogą to być wyjazdy m.in. w góry bądź nad jezioro. Możemy zaktywizować również naszą rodzinę oraz znajomych, w ten sposób o wiele łatwiej i chętniej będziemy się ruszać i odreagowywać stres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!