Wiele osób zastanawia się na pewnym etapie życia co wybrać: studia czy pracę. Wbrew pozorom wybór nie jest wcale prosty, a obie opcje mają swoje zalety i wady. Z jednej strony wyższe wykształcenie jest obecnie absolutnie koniecznie do zatrudnienia. Z drugiej, im wcześniej rozpoczniemy pracę, tym szybciej zdobędziemy doświadczenie i praktyczne umiejętności.
Studiowanie a przyszłość na rynku pracy
Obecnie większość ofert pracy zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl posiada istotny wymóg, jaki muszą spełnić kandydaci. Są nim właśnie ukończone studia wyższe na preferowanym przez daną firmę kierunku. W tym wypadku wiele osób decyduje się na rozpoczęcie studiowania i przełożenie pracy na okres późniejszy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w czasie studiów dorabiać. Najlepszą opcją są studia zaoczne przy równoczesnym zatrudnieniu na cały etat. Wówczas możemy od poniedziałku do piątku uczęszczać na zajęcia, a weekendy kształcić się. W ten sposób zdobywamy potrzebne doświadczenie przy jednoczesnym podnoszeniu wiedzy i kwalifikacji. Studia są cenne w wielu zawodach zwłaszcza przy możliwości awansowania na wyższe stanowiska. Osoby decyzyjne muszą mieć bowiem wykształcenie potwierdzające ich wiedzę.
Praca zamiast studiowania
Z punktu widzenia dzisiejszego pracownika praca zamiast studiów nie przynosi zbyt dobrych rezultatów, zwłaszcza w perspektywie długofalowej. Owszem, ktoś zaczynający pracę we wczesnym wieku o wiele szybciej zdobędzie doświadczenie i umiejętności. Może on mieć jednak problem z awansem na wyższe stanowiska, a co za tym idzie podniesieniem zarobków w danej firmie. Praca zamiast studiów opłaca się jedynie tym, którzy w bardzo szybkim czasie otwierają własną działalność gospodarczą i świadczą usługi na własny rachunek. Nie potrzebują wówczas mieć zaświadczenia w postaci dyplomu studiów wyższych, aby móc robić to, co potrafią i na czym się znają najlepiej.