Praktyki dla przyszłych mechaników – które warsztaty w Bielsku je oferują?

Brak komentarzy

Aby kandydat na mechanika samochodowego był w przyszłości dobrym mechanikiem, musi zdobyć odpowiednie doświadczenie w zawodzie. A gdzie najlepiej zdobyć takie doświadczenie, jak nie w warsztacie samochodowym? Oczywiście, potencjalny warsztat, również powinien mieć odpowiednią renomę. Żaden kandydat na mechanika nie podejmie się pracy byle gdzie. W końcu taka praktyka może zaważyć na jego całym życiu zawodowym.

Kto przyjmie do swego warsztatu praktykantów?

Nie jest to łatwe pytanie. Dawniej, jeśli ktoś chciał uczyć się na mechanika samochodowego, szedł do szkoły o takim profilu. Zazwyczaj szkoła posiadała własny warsztat praktyczny, lub wysyłała uczniów do warsztatów samochodowych w mieście. Dziś, niestety – nawet jeśli szkoła istnieje – warsztaty zostały pozamykane z powodów finansowych. Dzisiejsi uczniowie chcąc uczyć się na mechanika samochodowego, sami starają się o jakieś praktyki. Niestety, ze względu na dość szybki postęp technologiczny (również w samochodówce), dzisiejsze samochody wymagają czegoś więcej do ich napraw, niż przysłowiowego młotka i śrubokręta. Nawet wymiana klocków samochodowych we współczesnych samochodach, musi być przeprowadzana z zachowaniem odpowiednich procedur. Jeśli takie procedury nie zostaną zachowane, może dojść do kosztownych uszkodzeń. Raczej żaden właściciel warsztatu samochodowego nie pozwoli sobie na „zniszczenie” samochodu klienta, spowodowane przez niedoświadczonego praktykanta.

Kto zatrudni praktykanta w warsztacie samochodowym?

Nie wystarczy umieć obsługiwać podnośnik samochodowy, aby być dobrym mechanikiem. Przynajmniej, nie we współczesnym świecie.Dzisiejsze samochody wymagają więcej umiejętności, uwagi, czy nawet pewnych inwestycji, aby można było je w jakiś sposób naprawiać. Właściciele warsztatów o tym bardzo dobrze wiedzą i zazwyczaj nie chcą zatrudniać praktykantów, ponieważ boją się o własne interesy. Poza tym, praktykantom trzeba poświęcać czas – zazwyczaj ten, który należałoby poświęcić klientowi (czyli finansom firmy). Jeśli jednak taki właściciel zdecyduje się zatrudnić praktykantów, może nawet doczekać się odpowiedniego ucznia, który być może będzie jednym z najlepszych mechaników w mieście? Taka sytuacja jak najbardziej może się zdarzyć. Trzeba tylko próbować i dać szansę tym, którzy są pasjonatami w swoim zawodzie.

Nie tylko pasjonaci nadają się do zawodu

Jeśli już trafi się pasjonat mechaniki samochodowej, jest jak skarb dla każdego warsztatu samochodowego. Zazwyczaj taki pasjonat już od dziecka rozkręca i skręca zabawki. Inni powiedzą, że ma on smykałkę już od urodzenia. Taki praktykant bardzo by się przydał w każdym warsztacie samochodowym. Ale przecież i ktoś, kto nie ma takiej smykałki z urodzenia, a pracuje ciężko i dokładnie, może być jak najbardziej świetnym mechanikiem samochodowym. Tacy praktykanci również mogą przynieść dość duże korzyści dla firmy, jeśli tylko sam właściciel warsztatu samochodowego, da im odpowiednią szansę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!