W miarę zbliżania się zimy możesz się zastanawiać, czy Twoja zewnętrzna jednostka klimatyzacyjna wymaga ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Odpowiedź brzmi: tak! Spadające liście, a także śnieg i lód mogą dostać się do agregatu i spowodować uszkodzenia. Jak więc osłonić klimatyzator na zimę? Najpierw powiemy Ci, dlaczego potrzebuje ochrony, a następnie zajmiemy się bezpiecznym zabezpieczeniem klimatyzatora na zimę, aby nie pogorszyć sytuacji.

Po co zakrywać klimatyzator zewnętrzny zimą?

Oto dlaczego potrzebuje ochrony i dlaczego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo przykryć klimatyzator na zimę. Suche liście i latające odłamki mogą dostać się do wrażliwych żeberek wężownicy skraplacza klimatyzatora zewnętrznego. Kiedy tak się stanie, nie będzie w stanie uwolnić ciepła, aby schłodzić przestrzeń. Liście i kurz mogą powodować duży problem; oprócz wiedzy o tym, jak przykryć klimatyzator na zimę, należy również wiedzieć o czyszczeniu wężownic przed sezonem chłodzenia.

Urządzenie należy osłonić od gromadzącego się śniegu. Dobrze jest mieć lekką warstwę szronu na zewnątrz urządzenia, ale nie pozwól, aby została pokryta grubą warstwą śniegu lub lodu. Łopatki wentylatora i żebra wężownicy mogą ulec uszkodzeniu.

Spadający lód może uderzyć w urządzenie z zaskakującą siłą, powodując uszkodzenie zewnętrznej części klimatyzatora lub, co gorsza, uszkadzając wrażliwe żebra wężownicy. Do urządzenia może dostać się woda kapiąca z drzew i rynien. Później, gdy temperatura spada, woda zamienia się w lód, który rozszerza się i uszkadza części klimatyzacji.

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego zewnętrzny klimatyzator domowy Poznań musi być zabezpieczony przed zimą, omówmy, co należy robić, a czego nie, jak zabezpieczyć klimatyzator na zimę.

Jak nie zakrywać klimatyzatora na zimę?

Nigdy nie owijaj klimatyzatora w folię! Uważaj na dostępne w handlu osłony klimatyzatorów wykonane z tworzywa sztucznego. Czemu? Ponieważ plastik nie oddycha. Jest to najważniejsza wskazówka dotycząca ochrony klimatyzatora na zimę.

To prawda, że jedna z tych plastikowych osłon chroni przed opadającymi liśćmi i śniegiem. Problem polega na tym, że zatrzymują one również kondensację przed ucieczką. W takim przypadku na klimatyzatorze może rozwinąć się rdza lub pleśń. Te plastikowe osłony mogą również zachęcić owady i stworzenia do ucieczki przed żywiołami i zamieszkiwania w klimatyzatorze.

Jak osłonić klimatyzator na zimę?

Oto kilka sugestii, jak przykryć klimatyzator na zimę w sposób, który nie zatrzymuje wilgoci w środku, a jednocześnie chroni urządzenie. Użyj pokrowca wykonanego z oddychającego materiału.
Połóż sklejkę na górnej części urządzenia tylko w celu ochrony przed śniegiem i lodem, obciążając ją cegłami lub kamieniami, aby utrzymać ją na miejscu.

Zainstaluj drewnianą markizę lub osłonę przymocowaną do budynku, która zakrywa górną część urządzenia. Posadź krzewy wokół jednostki, aby chronić ją przed wiatrem i zamieciami śnieżnymi. Skontaktuj się z firmą zajmującą się serwisowaniem klimatyzacji, aby uzyskać informacje na temat odpowiedniego prześwitu dla przepływu powietrza, który jest niezbędny do prawidłowego działania w okresie letnim.

Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!