W ostatnim czasie bardzo często słyszymy o wyłudzeniach kredytów, jakie mają miejsca na terenie Polski. Do takich wyłudzeń dochodzi nie tylko za pośrednictwem firm pożyczkowych, ale również za pośrednictwem banków. W tym ostatnim przypadku, kwoty wyłudzeń mogą sięgać naprawdę wysokich kwot, ponieważ maksymalna kwota udzielanych przez banki kredytów gotówkowych to nawet do 200 000 zł.

Nawet jeśli sami nigdy nie braliśmy nic na kredyt, może się okazać, się ktoś wziął kredyt na nasze dane. Wystarczy, że zgubimy nasz dowód osobisty lub trafi on, chociaż na chwilę w nie powołane ręce. Dlatego tak ważne jest by naszego dowodu tożsamości, strzec jak oka w głowie, by nikt nie wyłudził kredytu na nasze dane. A w sytuacji, jeśli doszłoby do tego, że dowód nam się zgubi, powinniśmy o tym jak najszybciej powiadomić właściwy urząd gminy/miasta lub jednostkę konsularną. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest robienie tzw. dowodów kolekcjonerskich. Osoba niepowołana, w ręce której wpadnie nasz dowód, może wykonać kopię takiego dowodu, zamawiając przez internet dowód kolekcjonerski. Potwierdziły się przypadki, że niektóre osoby próbowały na takie dowody brać kredyty a co więcej.. niektórym udało się nawet taki kredyt wyłudzić w banku.

Blokada przed wyłudzeniem kredytu

Czy jest możliwe nałożenie jakiejś skutecznej blokady, dzięki której zaciągnięcie kredytu nie będzie możliwe? Najlepszą i sprawdzoną metodą mogą okazać się Alerty BIK. Jest to usługa co prawda płatna, jednak jej koszt to zaledwie kilkanaście złotych rocznie. Dzięki niej możemy jednak spać spokojnie. Przy każdej ewentualnej próbie wyłudzenia kredytu, otrzymamy informację w postaci wiadomości sms. Będzie ona zawierała informacje, że bank lub instytucja finansowa dokonywała zapytania do bazy BIK lub BIG Infomonitor. Takie zapytania do bazy Biura Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) są dokonywane, w celu weryfikacji historii kredytowej osoby starającej się o uzyskanie kredytu lub pożyczki. Jeśli więc otrzymamy taką informację, a sami nie składaliśmy wniosku o kredyt lub pożyczkę, to najprawdopodobniej ktoś inny próbuje na nasze dane wyłudzić kredyt.

Takiej informacji oczywiście nie powinniśmy ignorować. Jeśli to nie my składaliśmy wniosek o kredyt, a otrzymaliśmy Alert BIK w postaci wiadomości sms na nasz telefon, to w jak najszybszym czasie powinniśmy o tym powiadomić bank lub instytucje, z której padło takie zapytanie. Tylko nasza szybka reakcja może zablokować próbę wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Bezpieczne korzystanie z bankomatów

By nie paść ofiarą oszustów, poza dowodem osobistym, warto również o zadbać o bezpieczne korzystanie z bankomatów. Dokonując wypłat pieniędzy z bankomatów, warto zwrócić uwagę na to, by wypłat dokonywać wyłącznie w bezpiecznych miejscach. Powinniśmy również zasłonić ręką klawiaturę, w momencie wpisywania numeru PIN. Pamiętajmy o tym, że bardzo popularną metodą wśród bankomatowych złodziei są kamerki zamontowane tuż nad bankomatem czy nakładki, mające na celu „sklonowanie” naszej karty bankomatowej. Według najnowszych informacji serwisu AdInvest Gospodarka & Finanse, coraz częściej dochodzi do wyłudzeń pieniędzy właśnie taką metodą. Złodzieje, otrzymując nasz numer PIN oraz dane zamieszczone na karcie, mają w ręku pełny dostęp do naszego konta bankowego. W każdej chwili będą mogli wykorzystać te dane, by przywłaszczyć sobie  nasze pieniądze z konta. Dlatego tak ważne jest dokonywanie co jakieś czas zmian w kwestii numeru PIN, będącego podstawowym zabezpieczeniem karty płatniczej, czy hasła PIN dłużącego do logowania na konto bankowe przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!